Prognoza cene sirove nafte za jul 2025: Ključni faktori i pregled tržišta
Pogledaj našu prognozu cene nafte u julu i pripremi se za značajne promene uslovljene globalnim, ekonomskim, i političkim faktorima.


Ažurirano 24 jun, 2025.

Sadržaj
Pregled cene nafte na berzi za prethodni mesec (jun 2025.)
Faktori koji će uticati na kretanje cene sirove nafte na berzi u julu 2025.
1. Faktori koji utiču na sentiment
2. Geopolitički rizici
Show More
Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što ne omogućava kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i ne treba ih smatrati savetima.
U analizi za ovaj mesec istražujemo ključne faktore koji utiču na cenu sirove nafte na svetskom tržištu i njene performanse, pružajući važne uvide za CFD trgovce koji se kreću kroz dinamično tržište nafte.
Za CFD trgovinu naftom, analiza performansi tržišta i trenutne cene barela nafte danas je ključna zbog inherentne volatilnosti ovog dobra i njegovog značajnog uticaja na globalne ekonomije. Zato hajde da te informišemo kako bi ostao spreman na rizike ovog tržišta koje se često brzo menja.
Pregled cene nafte na berzi za prethodni mesec (jun 2025.)
Sirova nafta je doživela ogroman skok u junu 2025. godine, porasvši za više od 25%, sa oko 59 dolara po barelu početkom meseca na skoro 76 dolara 19. juna.
Ovaj oštar rast cene nafte na svetskom tržištu bio je podstaknut geopolitičkim tenzijama na Bliskom istoku, posebno obnovljenim sukobom između Irana i Izraela, što je izazvalo zabrinutost zbog potencijalnih prekida snabdevanja u regionu ključnom za globalni izvoz nafte.
Snažna cenovna akcija naglašava koliko su energetska tržišta i dalje osetljiva na geopolitičke šokove, pogotovo kada se rizici po snabdevanje poklope sa već zategnutim tržišnim uslovima.
» Pogledaj listu CFD-ova nafte s potencijalom u ovoj godini
Faktori koji će uticati na kretanje cene sirove nafte na berzi u julu 2025.
1. Faktori koji utiču na sentiment
Prilagođavanje proizvodnje OPEC+
Početkom juna, OPEC+ se odlučio za produženje značajnog smanjenja proizvodnje nafte i u 2025. godinu [1]. Cilj ove odluke je stabilizacija cena usled usporavanja rasta potražnje i i dalje visokih kamatnih stopa. Ova akcija je dodatno ojačala optimistično raspoloženje na tržištu nafte.
Zabrinutost zbog iranskog poremećaja
Nove pretnje iz Irana, uključujući vazdušne napade na Izrael i upozorenja o zatvaranju Ormuskog moreuza, pojačale su zabrinutost oko snabdevanja naftom. Analitičari sugerišu da bi se OPEC+ mogao suočiti sa poteškoćama u kompenzovanju značajnih iranskih poremećaja, što bi zateglo tržište.
Rastuće prognoze globalne potražnje za naftom
Uprkos tenzijama u vezi sa snabdevanjem, prognoze OPEC-a o potražnji ostaju optimistične, a Međunarodna agencija za energetiku (IEA) projektuje snažan rast [2].
OPEC+ je počeo da ublažava smanjenje proizvodnje dodavanjem 411.000 barela dnevno na tržište od maja do jula, iako potražnja i dalje nadmašuje povećanje ponude.
» Saznaj trenutno stanje ruske sirove nafte na tržištu
2. Geopolitički rizici
Sukob Irana i Izraela i pretnja Ormuskim moreuzom
Od sredine juna, obnovljena neprijateljstva između Irana i Izraela drastično su pojačala regionalnu nestabilnost.
Iran je čak zapretio da će zatvoriti Ormuski moreuz, ključnu tačku za 20% globalnih isporuka nafte, a trgovci sada uračunavaju premiju geopolitičkog rizika od 10 dolara po barelu, pri čemu se cena Brent nafte kreće oko 76–77 dolara [3].
Takve pretnje direktno utiču na cenu nafte u Americi, jer globalne fluktuacije brzo odjekuju na američkim berzama. Svaki poremećaj tamo mogao bi da dovede do toga da cena sirove nafte znatno premaši 80 dolara.
Politika proizvodnje OPEC+ i rezervni kapaciteti
OPEC+ je najavio skromno povećanje proizvodnje za jul, ali se njegovi rezervni proizvodni kapaciteti smanjuju, posebno s obzirom na to da su Iran i Rusija i dalje pod sankcijama.
To ograničava njihovu sposobnost da nadoknade bilo kakve šokove u snabdevanju, što znači da bi čak i manji poremećaji na Bliskom istoku mogli da izazovu disproporcionalne promene cena.
"Flota u senci" i rizici brodskih ruta
Iran nastavlja da koristi "flotu u senci" nepronađenih tankera kako bi zaobišao sankcije, a preusmeravanja brodskih ruta, poput izbegavanja Crvenog mora i Ormuza, već usporavaju isporuke.
Navigacione detour-e povećavaju vreme tranzita i troškove osiguranja, zatežući ravnotežu na tržištu i pojačavajući volatilnost.
» Pogledaj razliku između WTI i sirove nafte
3. Makroekonomski podaci
Trenutni makroekonomski kontekst
Zaključno sa junom 2025. godine, tržište nafte funkcioniše u nestabilnom okruženju, obeleženom blagim rastom inflacije, tekućom zategnutom monetarnom politikom u SAD-u i pojačanjem geopolitičkih rizika.
Sjedinjene Američke Države
Inflacija je u maju porasla na 2,4%, što je nešto niže od prognoziranih 2,5%. To je ublažilo pritisak na Federalne rezerve, koje su na sastanku 18. juna zadržale kamatne stope stabilnim na nivou od 4,25–4,50%. Tržišta sada očekuju prvo potencijalno smanjenje kamatnih stopa najranije u četvrtom kvartalu.
Globalna perspektiva
Dok Fed ostaje oprezan, centralne banke u Kanadi, EU i Kini se okreću popustljivijim monetarnim politikama kako bi podržale usporen rast. Ova divergencija bi mogla da stvori fluktuacije u vrednosti američkog dolara, što direktno utiče na cene nafte koje su denominovane u USD.
Prognoza rasta BDP-a za SAD smanjena je na 1,5% za 2025, usled novih carina i pada industrijske aktivnosti.
Globalno, međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa rast globalne potražnje za naftom, što može zategnuti tržište sirove nafte na berzi.
4. Pokretni proseci
Grafikon fjučersa za laku sirovu naftu (Light Crude Oil Futures) pokazuje izrazito bikovsko poravnanje jednostavnih pokretnih proseka (SMA).
Pedesetodnevni (žuti), stodnevni (braon) i dvestadnevni (ljubičasti) pokretni proseci su u uzlaznom trendu i sukcesivno su poređani ispod trenutne cene, koja se kreće blizu 75,22 dolara. Ovi nivoi pružaju uvid u to kako se cena sirove nafte danas formira i razvija u poređenju sa prethodnim mesecima.
Ova struktura potvrđuje snažan kratkoročni i srednjoročni zamah, budući da se cena tokom celog rasta konstantno odbijala od 50-dnevnog SMA. Pokretni proseci se sada grupišu u zoni od 72,82 do 73,75 dolara, nudeći dinamičku podršku u slučaju povlačenja.
Uzlazni nagib sva tri proseka dodatno pojačava preovlađujući trend, bez ikakvih neposrednih znakova slabosti.
» Iskoristite tržišne prilike i investiraj u CFD-ove nafte
5. Indeks relativne snage (RSI)
Četrnaestoperiodični Indeks relativne snage (RSI) za fjučerse lake sirove nafte na 30-minutnom grafikonu trenutno iznosi 65,48, što je tek nešto ispod praga prekupljenosti od 70.
Ovo očitavanje odražava snažan bikovski zamah nakon nedavnog skoka cena, ali istovremeno sugeriše da još uvek ima prostora za dalji rast pre ulaska u tehnički prekupljenu teritoriju.
RSI je tokom juna neprestano rastao, prateći cenovni trend i ukazujući da kupci i dalje čvrsto drže kontrolu. Međutim, trgovci bi trebalo da prate potencijalnu divergenciju ili oštar skok iznad 70, što bi moglo da signalizira kratkoročnu iscrpljenost ili predstojeće povlačenje.
» Istraži najveća nalazišta nafte u Srbiji
6. Fibonačijevi nivoi povlačenja
Fibonači nivoi povlačenja za fjučerse lake sirove nafte ukazuju na ključne zone koje treba pratiti nakon snažnog rasta u junu. Cena barela nafte danas probija iznad nivoa 1.0 na 75,00 dolara, što dodatno potvrđuje trend. Sada testira produžetak 1.618 na 75,64 dolara, koji deluje kao trenutni otpor.
Održivi proboj iznad ovog nivoa mogao bi da otvori put ka produžetku 2.618 blizu 77,50 dolara, praćenog nivoima 3.618 i 4.236 na 79,36 i 80,51 dolara.
Sa druge strane, podrška počinje na nivou povlačenja 0.786 oko 74,48 dolara, sa dubljom podrškom na 73,80 (0.618) i 73,26 (0.5) dolara. Ovi Fibonači nivoi služe kao putokazi za potencijalni nastavak ili korekciju u skorijem periodu.
Prognoze kretanja cene nafte na berzi za jul 2025.
Ukratko: Nakon oštrog rasta u junu, sirova nafta se trguje blizu 75,30 dolara po barelu, sa ključnom podrškom na 74,00 dolara i otporom na 1,618 Fibonačijevom produžetku od 75,64 dolara
Tržišta ostaju veoma reaktivna na tenzije na Bliskom istoku, signale OPEC+ i globalne ekonomske podatke.
Kratkoročna perspektiva
Trenutna cena barela na svetskom tržištu varira između 73 i 76 dolara, u zavisnosti od geopolitičkih tenzija i OPEC+ politika. Očekuje se da će sirova nafta ostati volatilna do kraja juna 2025. godine. Nagli proboj sredinom meseca, podstaknut rastućim tenzijama između Irana i Izraela, gurnuo je cene na višemesečne maksimume.
Trgovci sada pažljivo prate da li 1.618 Fibonačijev produžetak na 75,64 dolara može poslužiti kao odskočna daska za dalji rast.
RSI se približava zoni prevelike kupovine, što sugeriše potencijal za konsolidaciju, osim ako se ne pojave novi geopolitički katalizatori. Podaci o zalihama od američke agencije za energetske informacije, novosti iz Fed-a i komentari OPEC+-a ostaće ključni pokretači za smer cena u kratkom roku.
Kao CFD trgovac, treba da pratiš ažuriranja OPEC+ i makroekonomske indikatore za trgovinske signale.
» Istraži trenutno stanje sirove nafte u Vojvodini
Dugoročna perspektiva
Dugoročne cene barela nafte na berzi ostaće podložne globalnim poremećajima i promenama potražnje. Iako se energetska tranzicija nastavlja globalno, nafta je i dalje neophodna za transportni i industrijski sektor, posebno na tržištima u razvoju.
Trenutna nestabilnost na Bliskom istoku, zajedno sa nedovoljnim ulaganjem u upstream kapacitete (proizvodnju nafte), može podržati povišene cene uprkos naporima za dekarbonizaciju.
Analitičari predviđaju potencijalni raspon trgovanja između 70 i 85 dolara po barelu u narednim kvartalima, pri čemu će geopolitički šokovi i politika proizvodnje OPEC+-a delovati kao glavni pokretači volatilnosti.
Sirova nafta ostaje ključno tranziciono gorivo, posebno kako se globalni rast stabilizuje i inflaciona očekivanja ostaju fluidna.
Kao CFD trgovac, treba da ostaneš pažljiv prema promenama u globalnim energetskim politikama i širim ekonomskim trendovima prilikom formulisanja strategija za jun i dalje.
» Iskoristi trenutno tržište i uloži u CFD-ove nafte
Šta trgovci CFD-ovima nafte treba da imaju u vidu
Ključni nivoi trgovanja
Fjučersi sirove nafte su tokom juna uspostavili snažnu strukturu podrške i otpora, sa vidljivim višim vrhovima i višim dnom, što odražava bikovski zamah. Neposredna podrška nalazi se blizu 71,33 dolara, ključnog nivoa koji je prethodno služio kao zona proboja tokom rasta 13. juna.
U međuvremenu, otpor se zaoštrava oko 74,88–75,00 dolara, gde je cena nedavno testirala, ali još uvek nije potvrdila proboj. Održiv pokret iznad ovog otpora mogao bi da pokrene rast ka višim Fibonačijevim ciljevima, dok bi pad ispod 74,27 dolara mogao ponovo izložiti raspon od 72–71 dolar.
Struktura sugeriše aktivnu kupovinu pri padovima cena uz oprezno uzimanje profita blizu lokalnih maksimuma.
» Pogledaj razloge za trgovinu naftnim CFD-ovima
Upozorenja na volatilnost
Predstojeći sastanci OPEC+ grupe, kao i potencijalne geopolitičke tenzije u ključnim regionima proizvođačima nafte, poput Bliskog istoka, predstavljaju značajne rizike za povećanje tržišne volatilnosti.
Objavljivanje ekonomskih podataka iz velikih ekonomija, posebno izveštaja o inflaciji i zapošljavanju u SAD-u, takođe bi moglo izazvati iznenadne promene cena nafte na svetskom tržištu utičući na tržišnu atmosferu i očekivanja u pogledu potražnje.
» Saznaj kako se formira sirova nafta pre nego što počneš s investiranjem
Oprez pri korišćenju poluge
S obzirom na trenutnu volatilnost na tržištima nafte za novembar, CFD trgovci koji koriste leverage trebalo bi da budu oprezni kako bi upravljali rizicima od brzih promena na tržištu.
Korišćenje stop-loss naloga i održavanje odgovarajuće veličine pozicije može biti ključno u smanjenju potencijalnih gubitaka tokom ovog perioda povećane tržišne nesigurnosti.
» Istraži faktore od značaja za globalno tržište nafte
Bullish/Bearish scenario
Bullish scenario
Cene sirove nafte bi mogle nastaviti da rastu u julu ukoliko se geopolitičke tenzije na Bliskom istoku dodatno zaoštre, posebno ako se sukob između Irana i Izraela intenzivira i podstakne zabrinutost zbog mogućih prekida globalnih ruta snabdevanja, poput Hormuškog moreuza.
Kroz ovaj moreuz prolazi značajan deo svetske nafte, pa bi bilo kakva blokada imala dalekosežne posledice.
Snažan tehnički zamah, potkrepljen probojem iznad ključnih nivoa otpora i podržavajućim pokretnim prosečnim vrednostima, ukazuje na održivo bikovski raspoloženje na tržištu.
Pored toga, svako iznenadno smanjenje ponude od strane OPEC+ ili signali jače od očekivane potražnje zbog letnje sezone putovanja i industrijskog oporavka u Indiji i Kini, mogli bi dodatno podstaći uzlazni trend cena.
Bearish scenario
Uprkos nedavnim dobicima, cene nafte ostaju ranjive na makroekonomske prepreke. Ako Američke Federalne rezerve zadrže restriktivan ton u monetarnoj politici ili ako se inflacija neočekivano oporavi, apetit za rizikom na tržištima mogao bi oslabiti, što bi vršilo pritisak na pad cena nafte.
Jači američki dolar takođe bi mogao doprineti padu cena, jer nafta, koja se kotira u dolarima, postaje skuplja za kupce koji koriste druge valute.
Pored toga, rastući podaci o zalihama nafte iz američke agencije za energetske informacije signalizirali bi veću ponudu, dok bi sporija potražnja od očekivane iz Azije, posebno usled blažeg vremena ili poboljšanja energetske efikasnosti, mogla takođe izazvati povlačenje cena.
Nadalje, ukoliko iranski izvoz nafte ostane neometan uprkos regionalnim tenzijama, ili ako diplomatski napredak dovede do deeskalacije sukoba, cene sirove nafte mogle bi se povući prema 72 dolara ili niže.
» Pogledaj kako svetski događaji utiču na cenu nafte
Prilagodi se kretanjima cena na tržištu nafte na svetskom tržištu
Bilo da tek počinješ ili si iskusan investitor, razumevanje faktora koji utiču na cenu nafte na berzi je ključno za donošenje pametnih odluka.
Ako ti je potreban pouzdan partner za upravljanje investicijama, Kapital RS ti nudi alate, uvide i stručnu podršku kako bi uspešno navigirao dinamičnim tržištem energenata i zaštitio svoj kapital.
Često postavljana pitanja
Koliko je trgovanje CFD-ovima nafte profitabilno?
Trgovina naftom može biti veoma profitabilna zbog svoje inherentne volatilnosti, što stvara brojne prilike za pomeranje cena. Međutim, profitabilnost zavisi od tržišnih uslova, trenutnog momenta, strategije i efikasnog upravljanja rizikom.
Trgovci mogu ostvariti značajne dobitke tokom perioda visoke volatilnosti, ali gubici mogu biti takođe značajni ukoliko nisu postavljeni odgovarajući kontrolni mehanizmi.
Koja je najviša cena nafte ikada zabeležena?
Najviša zabeležena cena sirove nafte dogodila se u julu 2008. godine, kada su cene porasle na više od 147 dolara po barelu, podstaknute geopolitičkim tenzijama, snažnom potražnjom i ograničenjima u snabdevanju.
Koje je najbolje vreme za trgovinu naftnim CFD-ovima?
Najbolja vremena za trgovinu naftom obično se poklapaju sa tržišnim časovima velikih berzi, poput New York Mercantile Exchange (NYMEX) tokom američkog trgovinskog sesije, kao i sa preklapanjem evropskih i američkih tržišnih časova. Ovi periodi često pokazuju najveći obim trgovine i likvidnost.
Ko ima najbogatije rezerve nafte?
Venecuela ima najveće dokazane rezerve nafte na svetu, a slede Saudijska Arabija i Kanada, što je čini ključnim akterom na globalnoj energetskoj sceni.
Reference:
- “OPEC+ extends oil output cuts into 2025,” Reuters. Available: https://www.reuters.com/markets/commodities/opec-extends-oil-output-cuts-into-2025-2024-06-03/
- “World oil demand to keep growing this decade despite 2027 China peak, IEA says,” Reuters. Available: https://www.reuters.com/business/energy/world-oil-demand-keep-growing-this-decade-despite-2027-china-peak-iea-says-2025-06-17/
- P. Carter, “Oil Market Volatility Amid U.S. Intervention Risks in the Iran-Israel Conflict,” AInvest, Jun. 19, 2025. Available: https://www.ainvest.com/news/oil-market-volatility-intervention-risks-iran-israel-conflict-2506/