• Otvorite demo nalog za trgovanje sa 100.000 virtuelnih sredstava. Jednostavno, sigurno i 100% bez rizika!
    Preuzmite Mobile Pro Trader za iOS
    Trgujte CFD-ima online
    Preuzmite Mobile Pro Trader za ANDROID
    Trgujte CFD-ima online
  • Uvod u Stop Loss CFD Trgovanje za Početnike

    Marko Majstorovic
    Napisao Marko Majstorovic
    Kapital RS logo
    Lekturu uradio Urednika

    Updated 15 mart, 2024.

    Osoba razdvaja drvene kocke

    Koliko god ugovori na razliku (CFD-ovi) bili popularni, oni takođe poseduju svoje rizike. Poluga može da vam pruži mogućnost za dodatnu zaradu, ali isto tako može da rezultira beskonačnim gubicima. Zato je veoma važno zaštititi se od previranja na tržištu i postarati se da vam portfolio ostane netaknut.

    Jedan od najboljih alata za postizanje ovog cilja je CFD stop loss, dodatak koji svakom trejderu može doneti vidljive rezultate. U današnjem blogu ćemo se pozabaviti upravom stop lossom, kako se koristi i šta vam donosi.

    

    Šta je Stop Loss u Trgovanju CFDovima?

    Stop loss je posebna vrsta market ordera koji služi kao signal CFD brokeru da zatvori sve vaše pozicije. U principu, omogućava vam da odredite granice do koje želite da cena ide u suprotnoj poziciji.

    Recimo da ste otvorili CFD long poziciju na akcije Apple (APPL) dok je cena akcije bila $500. Bez stop lossa, bilo koji pad može da ostavi ozbiljne posledice po vaš portfolio. Naravno, ovo se ne dešava uvek, već samo kad su veći usponi i padovi na tržištu u pitanju.

    Međutim, stop loss može da saseče bilo kakve gubitke u korenu. Ako ste stavili stop loss order na APPL CFDove kada cena dostigne $250, broker će automatski da kupi/proda ugovore u tom trenutku. Ako ne uspe da nađe kupca ili prodavca, transakcija se obavlja po najbližnoj ostvarivoj ceni

    Kako Da Stavim Stop Loss Order?

    Stop loss order je veoma lako staviti na bilo koji trejd, bilo da je long ili short pozicija. Evo kako to možete da uradite, bez imalo muke i bez previše potrebe za predznanjem:

    1. Izaberite predmet vašeg CFDa. Danas je moguće otvoriti ugovor na razliku na bukvalno bilo šta šta ima cenu. Stoga, potrebno je istražiti tržište i sve što određeni valutni par, akcija ili bilo šta drugo sadrže.
    2. Odlučite se za količinu lota. Lot je ništa drugo no količina CFDova koje ćete kupiti u nekom trenutku. Profit iz jednog ugovora se množi sa sveukupnom količinom ugovora da bi se došlo do konačne zarade.
    3. Razmislite o polugi. Poluga može da vam omogući da pristupite ogromnim lotovima bez da rizikujete sopstveni novac prilikom otvaranja pozicije. Neki brokeri imaju polugu od 100:1, što znači da možete da platite samo 1% od ukupne vrednosti pozicije. Budite veoma pažljivi jer ovakav način trgovanja može da dovede i do gubitaka.
    4. Kliknite na Stop loss i odredite cenu. Ova opcija je vidljiva na svakoj brokerskoj platformi. Kliknite da biste pristupili i podesite parametre cene. Kada pozicija zvanično bude otvorena, order će važiti i automatski će se plasirati ako se ispune prethodni uslovi.
    

    Odlike Stop Loss Ordera

    Stop loss order omogućava trejderima da izbegnu neograničene gubitke. To je ništa drugo do automatsko ograničenje na to koliko pozicija može da ode u pravcu suprotnom od vašeg (long ili short).

    Većina ljudi misli da on može da garantuje spas od loših odluka, ali kao što ćemo videti veoma uskoro, postoje određeni tržišni mehanizmi koji sprečavaju da se ovo desi.

    Prednosti i Mane Stop Loss CFD Trgovanja

    Najveća prednost stop loss CFD trgovanja je sama ušteda vremena.

    Bez stop loss opcije, možete izgubiti sate posmatrajući cenu akcije, valutnog para ili neke sirovine. Ovo može biti naročito umarajuće ako ste uzeli veliki lot ili ako imate mnogo različitih CFDova u vašem portfoliu.

    Uz stop loss, vi automatski dobijate notifikaciju kad je cena dostigla određenu tačku i stoga možete slobodno da proverite da li su vam orderi završeni.

    Takođe, ako pričamo već koje su prednosti i mane stop loss CFD trgovanja, bitno je navesti i korist za početnike. Stop loss ne košta ništa i zato može da pomogne onima bez iskustva da na bezbedan način nauče da trguju.

    Što se mana tiče, vredi spomenuti i činjenicu da stop loss cena nije zagarantovana. U većini slučajeva se desi da ne možete da kupite/prodate CFD za vašu stop cenu, već promena može da bude značajnija.

    Ovo je najčešće dešava između kraja jednog i početnog drugog trading day-a. Stoga, veoma lako možete da dođete u situaciju gde morate da prihvatite ne tako idealnu cenu zbog čistog izbegvanja gubitka.

    Stoga, CFD trgovanje volatilnih dobara za stop lossom može biti rizično. Da biste izbegli gap, držite se podalje od CFDova čiji predmeti su podložni promenama. Ovo može da triggeruje stop loss order i da izgubite opcije za zaradu kasnije.

    Zaključak

    Stop loss CFD trgovanje vam može doneti mnogo pozitivnih stvari. Pre svega, ovo je besplatan način limitiranja vaših gubitaka. Umesto po ceo dan da gledate u trejding softver i gledate kad će cena pasti, stop loss vam omogućava da odmah prodate/kupite CFD kome se vrednost menja.

    Međutim, bitno je posvetiti pažnje i stvarima kao što su okolnosti na tržištu, gap između ask i bid cene i ostale stvari. Stop loss trgovanje CFDovima nije tajna strategija koja će vas dovesti do instant dobitaka. Više gledajte to kao dodatan nivo bezbednosti prilikom kupoprodaje ugovora na razliku.