Prognoza cene prirodnog gasa za maj 2025: Ključni faktori i pregled tržišta
Otkrij vitalne informacije o mogućem krertanju cene prirodnog gasa za maj 2025. Bud u toku s ključnim uvidima i trendovima na tržištu roba.


Ažurirano 17 april, 2025.

Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što ne omogućava kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i ne treba ih smatrati savetima.
Ovog meseca, analiza se fokusira na faktore koji utiču na cene prirodnog gasa, pružajući ključne uvide za CFD trgovce koji se snalaze na tržištu tokom novembra.
Istražićemo nedavne promene cena, makroekonomske uticaje i geopolitičke događaje koji oblikuju cene prirodnog gasa.
Takođe, pružiću uvide u ključne faktore koji utiču na tržišni sentiment, ponuditi kratkoročne prognoze i istaknuti osnovne aspekte trgovanja kako bih ti pomogao da ostaneš korak ispred u ovom tržišnom okruženju.
Pregled cene prirodnog gasa za prethodni mesec (april 2025.)
April je bio izuzetno težak mesec za prirodni gas, koji je potonuo preko 20% između 1. i 15. aprila—jedan od najstrmijih padova u skorijoj istoriji. Nakon stabilnog početka meseca, cene su naglo pale zbog slabe potražnje, toplijih vremenskih prognoza i opuštenijih izgleda za ponudu.
Uprkos povremenim dnevnim oporavcima, sentiment ostaje pretežno negativan. Prirodni gas i dalje trpi pritisak jer tržišni fundamenti trenutno ne nude značajniju podršku.
» Nauči kako da pristupiš trgovanju CFD-ovima gasa
Faktori koji će uticati na cenu prirodnog gasa u maju 2025.
1. Rekordna proizvodnja u SAD-u i blaže vreme
U aprilu, imamo rekordnu proizvodnju prirodnog gasa sa prosekom od 106,3 milijarde kubnih stopa dnevno i dnevnim maksimumom od 107,4 bcfd.
Zajedno sa prognozama toplijeg vremena koje signaliziraju manju potrošnju, ovaj rast ponude je doveo do naglog pada cena [1]. Fjučersi su se 14. aprila zatvorili na najnižem nivou u poslednjih devet nedelja—3,325 dolara po MMBtu.
» Saznaj prednosti trgovanja CFD-ovima gasa
2. Evropski prelazak sa ruskog gasa
Evropska komisija razmatra mogućnost da kompanijama omogući raskid dugoročnih ugovora o snabdevanju gasom iz Rusije bez kazni, u cilju smanjenja zavisnosti od ruskih fosilnih goriva do 2027. godine [2].
Ova inicijativa bi mogla povećati potražnju za alternativnim izvorima, uključujući američki LNG, što bi potencijalno uticalo na globalne cene gasa.
» Nauči kako šortovanje funkcioniše
3. Povećani uvoz LNG-a iz Rusije u Kinu
Kina planira da poveća uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG), prema najavama kineskih zvaničnika [3]. Pojačana tražnja jednog od najvećih svetskih potrošača energije mogla bi da dodatno zategne globalnu ponudu LNG-a i utiče na kretanje cena.
4. Inflacija
Inflacija u SAD nastavila je da usporava u aprilu, opavši na 2,4% na godišnjem nivou. Ovo kretanje pojačava očekivanja da bi kamatne stope mogle biti smanjene kasnije tokom godine. Poboljšanje je zabeleženo i kod bazne inflacije, što ukazuje na širu dezinflaciju izvan sektora hrane i energije.
Ipak, sektori vezani za sirovine ostaju volatilni, a cene prirodnog gasa su u aprilu naglo preokrenule. Federalne rezerve će verovatno zadržati oprezan pristup, prateći inflaciju i geopolitičke rizike pre nego što se odluče na promenu monetarne politike.
» Iskoristi trenutno stanje i počni da trguješ CFD-ovima gasa
5. Geopolitički rizici
Geopolitička neizvesnost naglo je eskalirala u aprilu 2025, čineći ga jednim od najnestabilnijih meseci za globalna energetska tržišta u skorije vreme.
Pregovori o prekidu vatre između Rusije i Ukrajine su zastali, dok su izraelski vazdušni napadi na Gazu obnovljeni nakon neuspešnih pregovora o taocima s Hamasom. Istovremeno, administracija predsednika Trampa dodatno je uzdrmala tržišta stalnim promenama u tarifnoj politici, uključujući energente.
Ova nepredvidivost izazvala je strah od poremećaja u LNG lancima snabdevanja, dodatno povećala pritisak na već napeto tržište prirodnog gasa i pojačala volatilnost i negativan sentiment.
» Saznaj više o ceni gasa na svetskom tržištu
6. Makroekonomski uslovi
- Industrijska aktivnost: Slab rast u Nemačkoj i Kini ograničava potražnju za energijom. PMI evrozone ostaje u kontrakciji, dok Kina beleži tek blagi oporavak.
- Dolar i LNG: Slabiji dolar usled tarifnih tenzija i oprezne poruke Fed-a čini američki LNG jeftinijim, ali to može smanjiti potražnju iz tržišta u razvoju.
- Monetarna politika: Fed zadržao kamate na 4,25–4,50%. Visoke stope i dalje koče investicije u energetsku infrastrukturu, što ograničava potrošnju gasa.
» Istraži analizu poreza na kapitalnu dobit kod CFD trgoavanja
7. Tehnički indikatori
April je doneo veliku nestabilnost na tržištu fjučersa prirodnog gasa. Cena je mesec započela na oko 4,10–4,20 dolara po MMBtu, ali je naglo pala zbog neizvesnosti u vezi s promenljivim tarifnim politikama predsednika Trampa.
Geopolitičke tenzije i nejasnoće oko međunarodne trgovine negativno su uticale na tržište, što je dovelo do brzih rasprodaja.
Do sredine aprila, cena je pala na oko 3,25 dolara—jedan od najvećih padova usred meseca u poslednje vreme. Tržište je i dalje pod pritiskom dok trgovci preispituju prognoze potražnje, izvoz LNG-a i moguće makroekonomske posledice političke nestabilnosti.
CFD trgovci će verovatno pažljivo pratiti vremenske prilike i šire tržišne trendove u energetici za dalji pravac.
8. Pokretni proseci
Tržište prirodnog gasa u aprilu prešlo je u negativnu tehničku strukturu, što je jasno vidljivo kroz pokretne proseke. 50-periodni SMA (žuta linija) ostao je ispod 200-periodnog SMA (ljubičasta linija) tokom celog meseca, što potvrđuje konstantan pad.
Pokušaji da se probije nivo 50-SMA bili su kratkotrajni, svaki rast je pratio jak prodajni pritisak. Oba proseka su u opadajućem trendu, a širenje razmaka između njih ukazuje na ubrzanje negativnog momentuma.
Ukoliko cene ne dostignu i zadrže nivo od 3,34 dolara (trenutni nivo 50-SMA), tehnička perspektiva će i dalje biti negativna.
» Saznaj šta je price target i kako funkcioniše
9. Indeks relativne snage (RSI)
RSI za fjučerse prirodnog gasa trenutno je oko 37, što signalizuje skoro oversold stanje nakon dužeg opadanja. Tokom aprila, RSI je konstantno padao ispod opsega 30–40 tokom oštrih padova cena, naročito nakon neizvesnosti zbog tarifa i šire prodaje na tržištu roba.
Uprkos kratkotrajnim oporavcima, momentum ostaje slab, a RSI se nije vratio na neutralnih 50.
Ova trajna negativna divergencija ukazuje na ograničen interes za kupovinu i nastavak pritiska prema dole, iako bi se kratkoročni skok mogao pojaviti ako RSI padne ispod 30 i izazove tehničku kupovinu zbog oversold stanja.
» Pogledaj najbolje CFD deonice za trgovanje
10. Fibonačijevi nivoi povlačenja
Fibonači novio povlačenja na trenutnom grafikonu ističu ključne tehničke zone za prirodni gas.
Cena se nalazi tik iznad nivoa povlačenja 0.236 na 3,254 dolara, koji predstavlja neposrednu podršku, dok opseg od 3,316–3,343 dolara (nivoa 0.618 i 0.786 povlačenja) predstavlja kratkoročnu otpornost.
Proboj iznad 3,378 dolara (Fib 1.0 nivo) mogao bi pokrenuti rast ka 3,478 dolara (1.618 produženje), a potencijalno i do 3,640 ili 3,802 dolara ako se poveća bikovski momentum.
S druge strane, pad ispod 3,254 dolara mogao bi otvoriti put ka nedavnom minimumu na 3,216 dolara, uz dodatne rizike opadanja ako taj nivo bude probijen.
Prognoze kretanja cene prirodnog gasa za maj 2025.
Ukratko: Prirodni gas će biti vrlo nestabilan u maju, uz cenovne pomake koje će diktirati dinamika ponude i potražnje, ekonomski pokazatelji i geopolitički rizici.
Iako tržište može pokušati da se stabilizuje, poremećaji u izvozu LNG-a, neočekivane promene vremena ili dalje eskalacije tarifa mogli bi izazvati nagle promene cena prirodnog gasa.
Kratkoročna perspektiva
Ulazimo u maj 2025. godine, a cene prirodnog gasa verovatno će ostati pod pritiskom nakon oštrog pada od 20% u aprilu. Tržište trenutno trguje blizu 3,25 dolara po MMBtu, uz slabiju potražnju i toplije temperature u SAD-u i Evropi, što smanjuje potrebe za grejanjem.
Neizvesnost u vezi s američkim tarifama i globalnom trgovinom energijom i dalje utiče na sentiment, naročito nakon aprilske rasprodaje izazvane strahovima od ekonomske odmazde od strane velikih kupaca LNG-a.
Iako postoje negativni faktori, nivoi skladištenja su nešto ispod sezonskih normi, a bilo kakav neočekivani poremećaj u snabdevanju ili promene u vremenskim uslovima mogli bi podržati kratkoročni oporavak.
Tehnički, RSI pokazuje oversold signal na 37, a Fibonacci retracement nivoi između 3,31 i 3,47 dolara nude potencijalne zone otpora ako cene pokušaju da se oporave.
Generalno, očekuje se da će se cena kretati u nestabilnom opsegu od 3,15 do 3,45 dolara, uz širi pravac koji će biti vođen vestima o energetskoj politici i nedeljnim podacima o inventarima.
» Osiguraj profit tako što ćeš uložiti u kompanije s najvećim dividendama
Dugoročna perspektiva
Na duži rok, prirodni gas ostaje između globalne tranzicije ka čistijim izvorima energije i njegove uloge prelaznog goriva.
Rast izvoza LNG-a, posebno iz SAD-a, očekuje se da podrži potražnju do 2025–2026. godine. Ipak, ambiciozni ciljevi zelene energije u Evropi i Aziji mogli bi postepeno smanjivati globalnu potrošnju, naročito nakon 2027.
Političke promene tokom Trampove administracije, kao što su prošireni podsticaji za bušenje i deregulacija, mogle bi povećati domaću ponudu, potencijalno ograničavajući rast cena.
Geopolitička neizvesnost na Bliskom istoku i u Istočnoj Evropi dodaje dodatnu složenost pouzdanosti lanaca snabdevanja. Ako globalni ekonomski momentum uspori ili kapacitet obnovljivih izvora energije raste brže nego što se očekuje, cene prirodnog gasa bi mogle biti pod stalnim padom.
Ipak, dok se ne postigne potpuna penetracija obnovljivih izvora, prirodni gas će verovatno ostati ključna energetska komponenta. Analitičari očekuju da će se cene kretati između 3,00 i 4,50 dolara u srednjem roku, uz rizik od rasta ako geopolitička nestabilnost poremeti globalne tokove LNG-a.
» Trguj CFD-ovima gasa bez rizika uz demo račun!
Šta trgovci CFD-ovima gasa treba da imaju u vidu
Ključni nivoi trgovanja
Prirodni gas trenutno ima snažnu otpornost na 3,61 dolara, nivo koji je više puta odbio rast tokom aprila. Višestruki neuspešni pokušaji da se probije ovaj plafon potvrđuju njegov značaj kao kratkoročne barijere.
Na donjoj strani, najbliža podrška nalazi se oko 3,31 dolara, gde su kupci nakratko intervenisali nakon poslednjeg pada. Proboj ispod ovog nivoa mogao bi otvoriti put ka daljim gubicima u opseg 3,20–3,15 dolara.
Da bi bikovi ponovo preuzeli kontrolu, potrebno je trajno pomeranje iznad 3,61 dolara kako bi se promenio momentum i potencijalno otvorio put za ponovni test nivoa 3,80 dolara.
» Nauči da trguješ robom koristeći ugovore o razlici
Upozorenja na volatilnost
Potencijalni vremenski poremećaji, naročito sa prognozama o hladnijem vremenu za kraj novembra i početak decembra, mogu povećati volatilnost potražnje.
Geopolitički rizici u regionima koji proizvode gas, poput tenzija u Evropi zbog ograničenja snabdevanja, kao i ekonomski podaci iz velikih ekonomija, posebno inflacija u SAD-u i industrijska proizvodnja, takođe mogu uticati na iznenadne promene cena.
» Nauči da trguješ na volatilnim tržištima
Oprez u vezi sa polugom
S obzirom na povećanu volatilnost koja se očekuje na tržištu gasa ovog meseca, trgovci koji koriste polugu trebalo bi pažljivo da upravljaju rizikom.
Korišćenje stop-loss naloga i održavanje disciplinovanih veličina pozicija može biti ključno u ublažavanju potencijalnih gubitaka tokom ovog perioda tržišne neizvesnosti.
Bullish/Bearish scenario
Cene prirodnog gasa mogle bi da se oporave u maju ako se ponovo pojave rizici snabdevanja zbog produženih poremećaja u izvozu ili ponovne geopolitičke nestabilnosti.
S obzirom na oštar pad od 20% početkom meseca, čak i umeren katalizator, poput sezonskih briga, neočekivanih smanjenja u skladištima ili obnovljenih tenzija na Bliskom istoku, mogao bi izazvati tehnički oporavak.
Ako cene uspeju da probiju otpor od 3,61 dolara, rast bi mogao da se ubrza prema opsegu 3,80–4,00 dolara, naročito ako dođe do iznenadnog jačanja potražnje za LNG-om u Evropi ili Aziji.
Ako trenutni makroekonomski uslovi potraju, sa snažnim američkim dolarom, blagim vremenom i visokim nivoima skladištenja, cene prirodnog gasa mogle bi da se suoče sa nastavljenim padom.
S obzirom na slabljenje sentimenta zbog agresivne prodaje i nedostatka neposrednih pretnji u snabdevanju, neuspeh da se održi podrška na 3,31 dolara mogao bi gurnuti cene prema 3,15 dolara ili čak 3,00 dolara.
U tom slučaju, trgovci bi mogli da usvoje pristup smanjenog rizika usled opadanja strahova od tarifa ili geopolitičkih poremećaja u snabdevanju.
» Saznaj kako da trguješ preko telefona
Prilagodi se kretanjima cena na tržištu gasa
Bez obzira na to da li si iskusni investitor ili tek istražuješ mogućnosti ulaganja u prirodni gas, praćenje ključnih faktora koji ga oblikuju može ti pomoći da bolje razumeš tržišne trendove i doneseš informisane odluke.
Ako ti je potreban pouzdan partner za upravljanje investicijama, Kapital RS ti nudi alate, uvide i stručnu podršku kako bi uspešno navigirao dinamičnim tržištem i zaštitio svoj kapital
Često postavljana pitanja
Kada se objavljuje izveštaj o inventaru prirodnog gasa?
Izveštaj o inventaru prirodnog gasa obično objavljuje Američka administracija za energetsku informaciju (EIA) svake četvrtka u 10:30 časova po istočnom vremenu (ET).
Koji su radni sati za trgovinu prirodnim gasom?
Fjučersi prirodnog gasa na NYMEX-u (New York Mercantile Exchange) trguju gotovo 24 časa dnevno, od nedelje u 18:00 časova po istočnom vremenu (ET) do petka u 17:00 časova ET, sa kratkom pauzom svakog dana od 17:00 do 18:00 časova ET.
Da li je prirodni gas dobar za dnevnu trgovinu?
Da, prirodni gas može biti održiva opcija za dnevnu trgovinu zbog svoje visoke volatilnosti i čestih promena cena. Međutim, trgovci treba da budu oprezni i primenjuju robusne strategije upravljanja rizikom zbog brzih i nepredvidivih oscilacija cena.
Da li se prirodni gas trguje 24 časa dnevno?
Iako fjučersi prirodnog gasa imaju produženo vreme trgovine i trguju gotovo 24 časa dnevno tokom radne nedelje, postoji dnevna pauza od jednog časa, od 17:00 do 18:00 časova po istočnom vremenu (ET).
Reference:
- “US natgas prices drop 6% to 9-week low on record output, lower demand,” Reuters. Available: https://www.reuters.com/business/energy/us-natgas-prices-drop-6-9-week-low-record-output-lower-demand-2025-04-14
- J. Rankin, “EU mulls plan to let importers break Russian gas contracts without penalties,” The Guardian, Apr. 15, 2025. Available: https://www.theguardian.com/business/2025/apr/15/eu-could-end-penalties-for-companies-that-break-russian-gas-contracts
- “China is set to import more Russian LNG in 2025, ambassador says,” Reuters. Available: https://www.reuters.com/markets/commodities/china-is-set-import-more-russian-lng-2025-ambassador-says-2025-04-15/