Kanadski dolar: Trenutni trendovi i predviđanja za 2025.
Naša analiza istorijskih kretanja i glavnih pokretača kursa kanadskog dolara kako bi investitori bolje razumeli potencijalne nivoe podrške i otpora u 2025.


Ažurirano 19 maj, 2025.

Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što ne omogućava kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i ne treba ih smatrati savetima.
U 2025. godini, kanadski dolar (CAD) suočen je s nizom domaćih i globalnih faktora koji oblikuju njegovu vrednost.
Od ekonomskih faktora do geopolitičkih tenzija, za investitore je ključno da razumeju ove elemente i na osnovu njih donose informisane odluke.
» Istraži najbolje valutne parove za ulaganje u ovoj godini
Šta pokreće kanadski dolar? Ključni ekonomski pokazatelji u Kanadi
Da bismo razumeli trenutnu poziciju kanadskog dolara, prvo je važno sagledati osnovne ekonomske pokazatelje koji najviše utiču na njega.
BDP i ekonomski rast
MMF očekuje da realni BDP Kanade poraste za oko 1,4 % u 2025. godini [1]. To predstavlja blago poboljšanje u odnosu na usporen rast prethodne godine, ali i dalje je ispod dugoročnog proseka od oko 2% tokom protekle decenije.
Ovaj skroman rast odražava teret dugovanja i smanjene potrošnje, što stvara prepreke za kurs kanadskog dolara.
Inflacija i kretanje cena
Potrošačke cene u Kanadi trebalo bi da porastu za približno 2% u 2025. godini, što je u skladu sa ciljem Banke Kanade. Ipak, inflacija ostaje povišena usled trajnih rasta cena usluga i troškova života.
Očekuje se da će inflacija biti generalno stabilna, ali neočekivani rast cena energije ili stanarine mogao bi da izazove dodatne mere monetarne politike.
» Saznaj uzroke i posledice kraha finansijskih tržišta
Kamatne stope i monetarna politika
Nakon serije podizanja kamatnih stopa u periodu od 2022–2024. godine, Banka Kanade je u aprilu 2025. zadržala osnovnu kamatnu stopu nepromenjenu. Međutim, upozorava da bi pogoršanje stanja na tržištu rada moglo da dovede do sniženja već u junu.
Trenutna procena je više od 50% šanse za smanjenje kamate od 25 poena sredinom godine. Suzbijanje razlike u kamatnim stopama između Kanade i SAD smatra se jednim od ključnih faktora kretanja USD/CAD para, pri čemu razlika od 1–1,25% i dalje pritiska kanadski dolar.
Tržište rada i ekonomska slabost
Stopa nezaposlenosti u Kanadi porasla je na 6,9 % u aprilu 2025, što je najviši nivo od novembra 2024, jer su proizvodni i izvozno orijentisani sektori izgubili radna mesta zbog tarifa i usporene globalne tražnje [2].
Sa približno 1,6 miliona nezaposlenih, taj višak radne snage treba da ublaži rast zarada (trenutno oko 3,5 % na godišnjem nivou) i smanji potrošnju domaćinstava, čime će smiriti domaću inflaciju, ali i usporiti rast.
Globalni faktori koji utiču na CAD u 2025.
Pored domaćih uslova, kurs kanadskog dolara snažno reaguje na promene u globalnom okruženju.
Monetarna politika SAD
Divergencija između Fed-a i Banke Kanade bila je značajan pritisak na CAD. Fed-ovo sporije smanjivanje kamatnih stopa u odnosu na očekivana sniženja BoC-a (Bank of Canada) održava značajnu razliku u kamatnim stopama, a time i slabiji kanadski dolar.
Bilo kakva korekcija (bilo da Fed odlaže smanjenje ili BoC ostaje čvršći) može izazvati nagle pokrete u paru USD/CAD.
Cene nafte i drugih sirovina
Kao veliki izvoznik, Kanada pažljivo prati kretanja cene nafte.
Goldman Sachs predviđa da će prosečna cena Brent nafte iznositi oko 60 USD po barelu tokom 2025, dok američka Agencija za energetiku procenjuje 72 USD po barelu, što ukazuje na potencijalnu volatilnost i neizvesnost u prognozama.
» Uporedi brent i WTI naftu i saznaj šta je najbolje za trgovanje
Kina i globalna potražnja
Kina je i dalje najveći trgovinski partner Kanade za mnoge sirovine. Opuštanje trgovinskih tenzija i blagi oporavak kineske proizvodnje mogu povećati izvoz, dok bi usporavanje rasta u Kini dodatno pritisnulo cene resursa i, posredno, kurs kanadskog dolara.
Trgovinske tenzije i carine
Moguć odgovor na trgovinske carine između Kanade i SAD ili šire trgovinske razmirice sa ključnim partnerima predstavljaju direktan rizik za kanadski izvoz. Povećana neizvesnost doprinela je gubicima radnih mesta u aprilu i mogla bi navesti BoC na dalje popuštanje, što bi oslabilo valutu.
Globalna sklonost riziku
U uslovima “risk-off” sentimenta, trgovci se često okreću američkom dolaru kao bezbednoj valuti. Ponovne geopolitičke tenzije ili finansijske trzavice mogle bi dodatno oslabiti CAD.
» Istraži prednosti trgovanja valutnim parovima
Istorijski kontekst: Kako se kretao CAD?
Tokom protekle dve decenije USD/CAD je prolazio kroz cikluse usklađene s globalnim kretanjima cena nafte i širih makro trendova.
- Početkom 2000-ih, dok je nafta bila ispod 30 USD/barel, loonie (CAD) je bio prilično slab, sa paritetom iznad 1,50. Rast cena sirovina između 2003. i 2008. doveo je do jačanja kanadske valute ispod 1,05, da bi je finansijska kriza 2008. ponovo gurnula iznad 1,25.
- Period od 2010. do 2014. obeležile su relativna stabilnost i “fer vrednost” u rasponu 1,00–1,10, sve dok krah tržišta nafte 2014–2016. nije oštro oslabio CAD na iznad 1,45. Od 2017. do kraja 2019.
- loonie se kretao između 1,20 i 1,35, dok je pandemija COVID-19 u martu 2020. kratko podigla USD/CAD iznad 1,46, nakon čega je vrednost valute usled oporavka cena nafte brzo pala oko 1,27.
- Ovi obrasci jasno pokazuju da kanadski dolar reaguje na nagle promene u cenama energenata i u monetarnoj politici, posebno u razlikama kamatnih stopa BOC-a i Fed-a.
- Nivoi podrške oko 1,25–1,30 i otpora oko 1,40 služe kao ključne tačke ulaza i izlaza za trgovce, dok iznenadni padovi cena ili globalna “risk-off” raspoloženja mogu izazvati naglo slabljenje, što je praćeno brzim oporavkom pred pozitivne makro signale.
Prognoze za 2025. iz velikih finansijskih institucija
Veliki igrači na tržištu objavili su svoja očekivanja za kretanje USD/CAD para:
RBC Capital Markets: U izveštaju iz marta 2025, RBC očekuje da će USD/CAD parom trgovati unutar raspona 1,40–1,47 do sredine godine, a do kraja drugog kvartala oko 1,45 [3].
National Bank of Canada: U maju 2025. opisali su loonie kao “snažnijeg i precenjenog”, ali su upozorili da rizici od carinskih mera i slab rast opravdavaju moguću slabost, bez navođenja tačne krajnje ciljne vrednosti [4].
BMO Financial Group: U januaru 2025. istakli su rizik monetarne divergencije, očekujući samo postepeno jačanje CAD-a ukoliko globalni rast ne iznenadi pozitivno. Podrazumevana donja granica je oko 1,40 CAD bez olakšanja carinskih mera [5].
Macquarie Group: Njihovi ekonomisti vide nastavak pritiska na loonie, predviđajući slabljenje do oko 1,45 CAD krajem trećeg kvartala 2025 [6].
Monex Canada: Monexova bazna projekcija postavlja USD/CAD na približno 1,50 CAD do kraja 2025, zbog rastuće razlike u kamatnim stopama i trgovinskih rizika [7].
Morgan Stanley: U svojoj analizi predviđaju dve korekcije kamatnih stopa BoC-a do kraja 2025, spuštajući osnovnu stopu na 2,25%. Takođe, savetuju oprez pri ulaganju u CAD, posebno u odnosu na sigurnije valute poput švajcarskog franka [8].
» Istraži uobičajene greške u trgovanju valutama i spreči gubitke
Investicione strategije za 2025.
Dakle, kako iskoristiti prednosti i zaštititi se od rizika na prometnom valutnom tržištu?
Evo naših saveta:
Pratiti centralne banke i makroekonomske podatke: Obratite pažnju na zapisnike sa sednica BoC-a i Fed-a, kao i na inflaciju i podatke o zapošljavanju.
Tehnički nivoi i volatilnost: Ključne zone oko 1,40 i 1,47 CAD ostaju kritične, pa treba koristiti implikovanu volatilnost opcija za procenu rizika.
Strategije sa robama i drugim valutama: S obzirom na značaj nafte, dobro je razmotriti pozicije koje prate kretanja energenata, ili hedžovanje preko energetskih akcija.
Pratiti političke vesti i izbore: Izbori u ove dve države mogu doneti kratkoročnu volatilnost, pa se preporučuje hedžovati izloženost po potrebi.
Upravljanje rizikom kod CFD-ova: Savetuje se primena strogih stop-loss naloga kod poluga u OTC FX pozicijama i diverzifikacija za ublažavanje naglih promena.
Dugoročna perspektiva: Za investitore sa višegodišnjim horizontom, slabiji CAD može predstavljati ulazne tačke u kanadske akcije i realnu imovinu, koje često profitiraju od deprecijacije valute.
» Pročitaj zakonske okvire trgovanja valutama u Srbiji
Informisanost i fleksibilnost su ključni
Razlika u kamatnim stopama, trgovinske tenzije i oscilacije cena sirovina ostaju ključni faktori. Iako CAD može biti pod pritiskom, brzo reaguje na pozitivne promene kao što su čvršći BoC, olakšanje carinskih mera ili oporavak cena nafte.
Savetujemo da pratite politiku monetarnih vlasti, prognoze sirovinskih tržišta i primenjujete disciplinovano upravljanje rizikom kako biste iskoristili prilike unutar očekivanog raspona USD/CAD 1,40–1,50 u 2025.
Reference:
- Canada and the IMF
- Canada’s unemployment rate jumps to 6.9% in April as Trump tariffs bite
- Representative exchange rates for selected currencies for March 2025
- National Bank Financial Markets
- Outlook, Bank of Canada
- A grim outlook for the Canadian dollar in 2025
- Forex (FX) forecast - 2024 Monthly currency forecast | Monex
- Morgan Stanley sees BOC rate cuts and currency moves