• Otvorite demo nalog za trgovanje sa 100.000 virtuelnih sredstava. Jednostavno, sigurno i 100% bez rizika!
    Preuzmite Mobile Pro Trader za iOS
    Trgujte CFD-ima online
    Preuzmite Mobile Pro Trader za ANDROID
    Trgujte CFD-ima online
  • Devaluacija i Revaluacija Valuta: Šta je Češće u CFD Trgovanju?

    Devaluacija nije isto što je deprecijacija. A šta je onda revaluacija? Saznajte sve to, i još mnogo toga u novom KapitalRS vodiču za CFD trgovanje.

    Marko Majstorovic
    Napisao Marko Majstorovic

    Published 31 oktobar, 2022.

    CFDovi valutnih parova su među najpopularnijim finansijskim instrumentima danas. Zašto je ovo slučaj uopšte? Pre svega treba navesti činjenicu da je Forex tržište najaktivnije na svetu, što znači da je uvek moguće obavljati transakcije, nezavisno od doba dana ili volatilnosti samog valutnog para. Međutim, čak i iskusni investitori imaju problema sa konceptima devaluacije i revaluacije valuta. Devaluacija namerno spuštanje valute od strane centralne banke neke zemlje u odnosu na neku referentnu tačku. Revaluacija je namerno podizanje i postoji kao suprotnost devaluacija. Danas ćemo objasniti i uporediti ove pojmove, fokusirajući se na njihovu učestalost u CFD trgovanju.

    Devaluacija i Revaluacija Valuta u CFD Tradingu

    Devaluacija je mnogo češća od revaluacije u trgovanju CFDovima. Ovo je najviše zbog posledica koje obe pojave vuku. Hajde da vidimo tačno o čemu se radi.

    Verovatno se pitate - zašto centralne banke odlučuju da namerno snize vrednost svoje valute? Iako deluje nelogično, ovaj potez se najčešće povlači u slučajevima trgovinskog disbalansa. Uzmimo NZD/USD par kao primer. Ako Novi Zeland želi da učini sebe privlačnijim izborom za trgovinska partnerstva, oni će sniziti cenu svog dolara. Međutim, istovremeno će uvoz biti skuplji jer će im biti potrebno više domaće valute da bi kupili jedan USD.

    Revaluacija se koristi više za rebalans tržišta i usklađivanje sa porastom kamata na međunarodnom nivou. Ako vam ovo zvuči predobro da bi bilo istinito, to je zato što jeste. Ovaj potez sa sobom povlači i revaluaciju zemlje, entiteta i svega ostaloga pod vlasništvom drugih zemalja u toj zemlji. Možemo opet da iskoristimo NZD/USD kao primer - ako Novi Zeland duplira vrednost NZD u odnosu na USD, to znači da se poslovni prostor neke američke kompanije u Velingtonu koji je vredeo $100,000 revaluira na $200,000.

    Zaključak

    Devaluacija možda čini uvoz skupljim, ali ovo biva neutralisano nestankom trgovinskog deficita. Međutim, zemlja mora dobro da isplanira i potencijalno decentralizuje ekonomsko planiranje da bi ovo uzelo maha. Revaluacija je daleko nepopularnija zbog toga što izaziva iskupljenja i otežava odnose sa stranim investitorima.