• Otvorite demo nalog za trgovanje sa 100.000 virtuelnih sredstava. Jednostavno, sigurno i 100% bez rizika!
    Preuzmite Mobile Pro Trader za iOS
    Trgujte CFD-ima online
    Preuzmite Mobile Pro Trader za ANDROID
    Trgujte CFD-ima online
  • Uticaj "BlackBerry"-ja na bezbednost trgovanja kriptovalutnim derivatima

    Transformacija kompanije "BlackBerry" iz proizvođača pametnih telefona u lidera u svetu digitalne bezbednosti

    Napisao Aleksandar Hrubenja
    Petar Milenkovic - Editor for KapitalRS
    Lekturu uradio Petar Milenkovic

    Updated 12 april, 2024.

    the blackberry logo is on the side of a building

    "BlackBerry" je kompanija koja je svojim pametnim telefonima nekada dominirala na tržištu mobilnih uređaja, ali se danas ističe kao lider u svetu digitalne bezbednosti.

    Osim što je promenila svoj poslovni fokus, "BlackBerry" je postala poznata po pružanju softverskih i uslužnih rešenja u domenima kibernetičke bezbednosti, ugradbenih sistema, softverski definisanih vozila, i sigurnih komunikacija.

    
    

    "Security Builder Crypto"

    "Security Builder Crypto" je visoko prenosiva i optimizovana kriptografska biblioteka koju je razvio "Blackberry". Ona uključuje niz trenutnih i starijih algoritama koji pružaju dokazanu kriptografsku sigurnost, kako serverima, tako i uređajima i aplikacijama sa ograničenim resursima.

    Može i da se posmatra kao softverski kriptografski provajder unutar "Certicom Security Architecture" - sveobuhvatnog, modularnog i prenosivog rešenja koje omogućava programerima brzo i ekonomično ugrađivanje sigurnosti u različite porodice i generacije uređaja.

    "Security Builder Crypto" ima direktan uticaj na bezbednost prosečnog korisnika jer pruža alate i tehnologiju za zaštitu njihovih ličnih podataka i komunikacije na internetu. Pritom, generalno se gradi opšta bolja bezbednost kada su u pitanju online prevare i hakovanje.

    » Kriptovalutni derivat sa fokusom na bezbednost—otkrijte više o Moneru

    

    "Cryptojacking" rešenja

    "Cryptojacking" je zlonamerna aktivnost gde se računari ili uređaji iskorišćavaju bez dozvole vlasnika kako bi se rudario kriptovalutni derivat. "Cryptojacking" može prouzrokovati ozbiljne štetne efekte kako na pojedince tako i na organizacije. Računari postaju sporiji i manje efikasni, što dovodi do smanjenja produktivnosti i frustracije korisnika.

    Pored toga, intenzivna upotreba procesorske snage može izazvati pregrevanje i oštećenje hardverskih komponenti, što zahteva dodatne troškove za popravku ili zamenu. Organizacije takođe trpe štetu od "cryptojacking"-a jer ovo neovlašćeno korišćenje njihovih računara povećava troškove električne energije i može ometati radnu efikasnost zaposlenih. Dodatno, ovo predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik, jer ukazuje na propuste u zaštiti i omogućava napadačima pristup uređajima.

    » Bez prevare! Evo kako bezbedno kupiti bitkoin

    Borba Protiv Cryptojacker-a

    2020. godine "BlackBerry" se udružuje sa Intelom u borbi protiv "Cryptojacker"-a, i to veoma uspešno. Evo par primera tog projekta na delu:

    • Prometei napadi na Linux-based VMWare ESXi servere: Prometei je zlonamerni softver koji cilja "Linux-based" VMWare ESXi servere kako bi izvršavao "cryptojacking" aktivnosti. "BlackBerry" je razvio rešenja koja pomažu organizacijama da identifikuju i zaustave Prometei napade. Kroz napredno praćenje aktivnosti na mreži i analizu ponašanja sistema, "BlackBerry" je omogućio detekciju neobičnih i sumnjivih aktivnosti koje ukazuju na "cryptojacking". Ovo je doprinelo zaštiti serverske infrastrukture od ovih napada i očuvanju resursa.
    • SmokeLoader, RacoonStealer, Vidar: Ovi "malware"-i često se koriste u "cryptojacking" kampanjama kako bi inficirali računare i uređaje. "BlackBerry" je razvio rešenja za detekciju ovih "malware"-a i njihovo uklanjanje sa pogođenih sistema. Kroz upotrebu naprednih tehnika analize "malware"-a, "BlackBerry" je omogućio organizacijama da identifikuju i neutrališu ove pretnje pre nego što stvore štetu.