• Otvorite demo nalog za trgovanje sa 100.000 virtuelnih sredstava. Jednostavno, sigurno i 100% bez rizika!
    Preuzmite Mobile Pro Trader za iOS
    Trgujte CFD-ima online
    Preuzmite Mobile Pro Trader za ANDROID
    Trgujte CFD-ima online
  • Da li postoji srpski kriptovalutni derivat?

    Saznajte sve o "Lazaru", prvom srpskom kriptovalutnom derivatu

    a young man wearing glasses and a black shirt
    Napisao Aleksandar Hrubenja
    Petar Milenkovic - Editor for KapitalRS
    Lekturu uradio Petar Milenkovic

    Updated 10 april, 2024.

    srpska zastava sa simbolom bitkoina

    Kriptovalutni derivati, predvođenii poznatim imenima poput Bitkoina i Etera, postali su neizbežan deo finansijske raznolikosti širom sveta. U tom kontekstu, postavlja se pitanje - kakav je položaj Srbije u svetu kriptovalutnih derivata? Da li smo svedoci pojave srpskog kriptovalutnog derivata ili se ta ideja još uvek razvija u senci globalnih trendova?

    Naš kratak i direktan odgovor je - Ne.

    Međutim, pre manje od dve godine pojavio se, veoma kratko, kriptovalutni derivat "Lazar", koji nikad nije zaživeo. U daljem tekstu ćemo obraditi zašto.

    
    

    Lazar - (Zamalo) prvi srpski kriptovalutni derivat

    Kriptovalutni derivat "Lazar", kako ju je predstavio Vladimir Pavićević, broker iz Jagodine, postao je tema intenzivne rasprave u Srbiji. Ovaj kriptovalutni derivat, koji je dobio ime po Knezu Lazaru, nažalost nikada nije zaživeo.

    Na svom zvaničnom sajtu, tvorac je objavio da je u promet pustio 7,7 milijardi jedinica Lazara, ukupne vrednosti od 7,7 miliona dinara. Kurs ove valute bio je vezan za dinar, određen u visini od 0,001 dinara po jedinici, ili 0,0000085 evra.

    Pavićević tvrdi da je "Lazar" bio u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini i da poseduje "beli papir" koji omogućava izdavanje kriptovalutnih derivata.

    Međutim, Narodna banka Srbije (NBS) odlučno negira davanje odobrenja za bilo koji domaći kriptovalutni derivat, uključujući i "Lazar". NBS negira i primanje bilo kakvog zahteva za izdavanje "belog papira" za ovaj kriptovalutni derivat.

    » Otkrivamo: 4 manje poznata kriptovalutna derivata koje treba da znate

    

    Stanje kriptovalutnih derivata u Srbiji

    Zakon o digitalnoj imovini je uveden pre više od dve godine. Međutim, iako je NBS odobrila poslovanje prve dve kripto-menjačnice u Srbiji (ECD i Crypto12), regulacije još uvek stagniraju.

    Nedostatak ažuriranja zakona u skladu s promenama na tržištu, sporost u izdavanju dozvola za kripto-menjačnice, nedorečenost u definicijama poput NFT-a, DeFi-ja i DAO-a, kao i potreba za širom diskusijom o izmenama zakona su samo neke bitne stavke koje moraju da se reše.

    

    Srbijin digitalni otisak

    Budućnost kriptovalutih derivata u Srbiji nosi potencijal za rast i napredak, ali za to će biti ključno aktivno uključivanje svih relevantnih aktera, donošenje jasnih regulativa i podrška inovacijama. Srbija ima priliku da se pozicionira kao regionalni lider u oblasti kriptovalutnih derivata, ali to zahteva odlučnost i brze korake ka stvaranju povoljnog okruženja za razvoj kripto-ekosistema.