• Otvorite demo nalog za trgovanje sa 100.000 virtuelnih sredstava. Jednostavno, sigurno i 100% bez rizika!
    Preuzmite Mobile Pro Trader za iOS
    Trgujte CFD-ima online
    Preuzmite Mobile Pro Trader za ANDROID
    Trgujte CFD-ima online
  • Šta je američka berza?

    Najpoznatija berza na svetu je američka berza. Ona se sastoji iz dve berze - NYSE i NASDAQ. Saznajte sve o njima i spremite se za ulaganje.

    Igor Zagradanin
    Napisao Igor Zagradanin
    Petar Milenkovic - Editor for KapitalRS
    Lekturu uradio Petar Milenkovic

    Updated 10 maj, 2024.

    the nyse logo

    Američka berza je najveće i najlikvidnije tržište akcija na svetu, sa ukupnom tržišnom kapitalizacijom od preko 46 biliona dolara. Ono igra ključnu ulogu u globalnoj ekonomiji, služeći kao pokazatelj zdravlja američke ekonomije i kao veliki izvor kapitala za kompanije širom sveta.

    
    

    Osnovne informacije

    Američki berzanski sistem je sačinjen od nekoliko berzi, od kojih su najpoznatije NYSE (New York Stock Exchange) i NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations).

    Ove berze obuhvataju širok spektar kompanija iz raznih sektora, uključujući:

    • Tehnologiju
    • Finansije
    • Industriju
    • Zdravstvo

    Trgovanje akcijama na američkom tržištu se odvija elektronskim putem, koristeći sofisticirane kompjuterske sisteme koji povezuju brokere i investitore. Ovi sistemi omogućavaju brzo i efikasno trgovanje akcijama, što doprinosi likvidnosti tržišta.

    Najvažniji indeksi koji prati američko tržište akcija su S&P 500, Dow Jones Industrial Average i NASDAQ Composite. Ovi indeksi predstavljaju performanse grupe reprezentativnih kompanija iz različnih sektora.

    » Otkrivamo 5 najboljih CFD indeksa za investiranje u ovoj godini

    

    Ključni faktori koji pokreću Američku berzu

    Brojni faktori utiču na kretanja američkog tržišta akcija:

    • Ekonomski indikatori, kao što su bruto domaći proizvod (GDP), stopa nezaposlenosti i inflacija, pružaju uvid u zdravlje američke ekonomije i mogu uticati na sentiment investitora.
    • Politička stabilnost je važan faktor za investitore. Ako je politika nestabilna, to može dovesti do neizvesnosti i uticati na sentiment investitora.
    • Tehnološki napredak može uticati na cene akcija. Na primer, novi tehnički proizvodi ili usluge mogu stvoriti nove mogućnosti za rast kompanija, što može dovesti do rasta cena akcija. S druge strane, ako je tehnološki napredak brz, to može dovesti do konkurencije i može dovesti do pada cena akcija.
    • Međunarodna politika može uticati na cene akcija na nekoliko načina. Ako je u toku trgovinski rat, to može dovesti do pada cena akcija. S druge strane, sporazum o slobodnoj trgovini može dovesti do rasta cena akcija jer investitori veruju da će on dovesti do rasta trgovine i kompanija.
    • Različiti tipovi investitora imaju različite uticaje na tržište. Pojedinačni investitori obično imaju manje uticaja od institucija, kao što su fondovi za penziono osiguranje i hedž fondovi. Institucije obično imaju više kapitala za ulaganje i mogu imati veći uticaj na tržište.

    Američka berza je kompleksno i dinamično tržište koje je pod uticajem niza faktora. Razumevanje ovih faktora može pomoći investitorima da donose informisane odluke o ulaganju.