
EUR/USD valutni par nastavio je svoj rast ove sedmice. Inflacija u evrozoni na mesečnom nivou bila je nešto veća od očekivane, a podaci o BDP-u SAD nešto slabiji. Evro bi mogao da nastavi svoj rast i u narednom periodu, a očekuje se da će se ECB držati svog agresivnog stava u pogledu kamatnih stopa.
Britanska funta je porasla petu sedmicu zaredom, dostigavši dvomesečni maksimum. Velika Britanija je prijavila snažne podatke o BDP-u, što je pomoglo funti da poraste, dok tržišta sada procenjuje potencijalno smanjenje kamatne stope u SAD već u junu, što bi moglo oslabiti američki dolar.
Valutni par USD/JPY par je porastao sa minimuma postignutog krajem januara. S obzirom na to da se očekuje da će američki dolar oslabiti zbog očekivanog ublažavanja politike kamatnih stopa, nedavni rast mogao bi biti anuliran.
Cene zlata se kreću iznad nivoa od 1950 dolara za finu uncu. Cene zlata ostaju povišene jer strahovi od bankarske krize još uvek ne jenjavaju. S obzirom na slabljenje američkog dolara, zlato bi moglo da nastavi svoj nedavni rast.
Američke akcije su dostigle najviši nivo u poslednje četiri sedmice. Američki indeksi nastavljaju da rastu dok tržišta nastavljaju da cene blažu politiku kamatnih stopa Federalnih rezervi, a u fokusu je NFP koji će biti objavljen 7 aprila.
Cene nafte su nastavile svoj rast, zatvorivši sedmicu za oko 8,6% više u odnosu na početak sedmice. Tokom vikenda, OPEC+ je izdao zajedničko saopštenje u kojem se navodi da će smanjiti proizvodnju za još 1,6 miliona barela dnevno, povrh sadašnjih 2 miliona barela dnevno. Dodatno smanjenje uticalo je na to da nafta poraste na 80 dolara za barel prvi put posle više od mesec dana.