
Evro je prošle sedmice naglo opao u odnosu na dolar jer su zvaničnici Evropske centralne banke nastavili da naglašavaju kako nameravaju da dovedu inflaciju pod kontrolu. Indeksi potrošačkih cena (CPI) za evro zonu i Nemačku prošle sedmice su bili iznad očekivanja. Dolar se povukao nakon što su zvaničnici Federalnih rezervi dali izjave protiv preteranog podizanja kamatne stope.
Britanska funta je ojačala u odnosu na opadajući dolar nakon što su UK i EU konačno potpisali sporazum o protokolu za Severnu Irsku. Parlament Velike Britanije još uvek treba da odobri sporazum, ali se očekuje da će proći uz podršku opozicije.
Valutni par USD/JPY je dotakao najviši nivo u dva meseca, ali je do kraja sedmice bio u minusu jer je dolar opao u odnosu na ostale valute.
Cena zlata je dostigla najviši nivo u dve sedmice nadoknadivši deo prošlonedeljnih gubitaka. Zvaničnici FED-a, poput Rafaela Bostica, bili su optimističniji u pogledu inflacije u SAD-u. Bostic je izjavio da se zalaže za niža i sporija povećanja kamatne stope.
Američki berzanski indeksi su porasli zbog optimističkih izjava dužnosnika FED-a, kao i zbog pozitivnih rezultata fabričke proizvodnje u Kini koji ukazuju na mogućnost jakog ekonomskog rasta ove godine.
Cena nafte je prošle sedmice porasla jer podaci ukazuju na rast potražnje u Kini na rekordne nivoe. Vest da proizvodnja u SAD-u iznosi 12,3 miliona barela dnevno. što je i dalje znatno ispod nivoa pre Covida u 2020. od 13,1 miliona barela dnevno takođe pruža podršku cenama sirove nafte.