
Evro je nastavio sa rastom u odnosu na američki dolar. Prinosi na obveznice opadaju jer ulagači veruju da će vodeće svetske banke poput ECB nastaviti da podižu kamatne stope u dužem vremenskom periodu kao odgovor FED-u.
Britanska funta je opala u odnosu na dolar nakon što su britanski ekonomski podaci ponovo razočarali tržišta. Niz štrajkova u Ujedinjenom Kraljevstvu dodatno ističe negativna očekivanja za britansku ekonomiju.
Valutni par USD/JPY je naglo opao nakon što je Japan izveo najopsežnije vojne vežbe od Drugog svetskog rata. S druge strane, Severna Koreja nastavlja da testira projektile u okolini Japana čije vojne vežbe oštro osuđuje, što podstiče potražnju za jenom kao sigurnim finansijskim utočištem.
Cena zlata je tokom sedmice porasla, ali uz znatne oscilacije. Zlato je dostiglo najveći nivo u proteklih pet meseci jer dolar nastavlja da pada. Takođe, geopolitičke tenzije širom sveta nastavljaju da podržavaju cenu zlata.
Američke akcije su dotakle najniže dno u mesec dana, ali su do kraja sedmice povratile deo gubitaka. Akcionari su i dalje zabrinuti zbog mogućeg negativnog uticaja dugoročnog rasta kamatnih stopa u SAD.
Cena sirove nafte je dostigla nivo od 80 dolara prvi put u poslednje dve nedelje. Kina je potvrdila da obustavlja politiku nulte tolerancije na COVID dok se vremenski uslovi u SAD pogoršavaju, što u oba slučaja podstiče rast potražnje za naftom.