
Evro je nastavio da pada u odnosu na američki dolar. Došlo je do oporavka uzrokovanog očekivanjem da će ECB povećati kamatne stope na sastanku u četvrtak. Oporavak je potom stao pod pritiskom jačanja USD. Prošle sedmice, predsednik FED-a Pauel je govorio na simpozijumu u Džekson Holu i signalizirao da će se povećanja kamatnih stopa nastaviti sve dok inflacija ne bude pod kontrolom.
Britanska funta pala je na najniži nivo od 1985. godine, kao odraz teške ekonomske situacije u Velikoj Britaniji. Neizvesnost u pogledu ekonomske politike koju će doneti sledeći premijer Ujedinjenog Kraljevstva i sposobnosti Banke Engleske da kontroliše visoku inflaciju povećavaju slabost funte. Goldman Sachs upozorio je da bi inflacija u Velikoj Britaniji mogla dostići 22% sledeće godine usred troškova energenata.
Valutni par USD/JPY je na najvišem nivou u dve decenije. Banka Japana ostaje odlučna da zadrži labavu monetarnu politiku, dok ostale najveće centralne banke u svetu počinju da povećavaju kamatne stope. S obzirom da se kursne razlike nastavljaju kretati protiv japanskog jena, valutni par je i dalje u snažnom uzlaznom trendu.
Cene zlata koje su se skromno oporavile od prošle nedelje padaju kako se zaoštrava energetska kriza u Evropi. Snažan američki dolar i dalje utiče na smanjenje cena zlata, a investitori očekuju govor Džeroma Pauela u četvrtak.
Američke akcije trgovale su u blagom padu tokom većeg dela prošle sedmice, pre nego što su u petak napravile oštar pad. Investitori su nastavili rasprodaju akcija uz izglede da će se povećanje kamatnih stopa nastaviti u dužem vremenskom periodu.
Cene sirove nafte su i dalje pod pritiskom, jer se vratila zabrinutost zbog slabije tražnje i mogućnosti povećanja kamatnih stopa, što je zasenilo podršku prvog smanjenja ciljne proizvodnje OPEC+ od 2020. U ponedeljak je OPEC+ odlučio da smanji proizvodnju sirove nafte za oktobar za 100.000 barela dnevno. Dogovor o ponovnom uspostavljanju iranskog nuklearnog sporazuma sa svetskim silama je još daleko, što podržava cene sirove nafte.