
Evro je prošle sedmice pao u odnosu na dolar, dosegnuvši najniži nivo u dvadeset godina, usled energetske krize u Evropi. U petak je predsednik FED-a Pauel govorio na simpozijumu u Džekson Holu. Pauel je izjavio da će domaćinstva i kompanije patiti i jasno je dao do znanja da će se povećanje stopa nastaviti sve dok inflacija ne bude pod kontrolom.
Britanska funta nastavila je da pada kako se strah od recesije britanske ekonomije nastavio, a analitičari predviđaju da će recesija trajati godinu dana usred krize troškova života i visoke inflacije.
Valutni par USD/YEN se trgovao na nešto višem nivou tokom sedmice, iako je jen takođe dobio određenu potporu kao utočište usred zabrinutosti investitora. Ove sedmice par je dosegao najviši nivo u mesecu i trguje blizu 20-godišnjeg maksimuma.
Cene zlata ponovo su pale nakon što je Pauelov nastup u petak poništio sve šanse za opravak koje se očekivalo ranije u sedmici. Zlato je dobilo određenu potporu kao sigurno utočište zbog ugroženosti ukrajinske nuklearne elektrane, ali verovatnoća niza većih povećanja kamatnih stopa stavlja pritisak na cene zlata.
Američki indeksi akcija trgovali su rastom većim delom sedmice pre pada u petak. Ulagači su bili zastrašeni izgledima za povećanje kamatnih stopa i izgledima za dugotrajnu ekonomsku recesiju.
Cene nafte porasle su nakon izveštaja da se u Libiji vode oružane ulične borbe između vladinih snaga i pobunjenika. Prethodni sukob u Libiji doveo je do obustave rada njenih naftnih bušotina. Slične vesti iz Iraka pojavile su se u petak, što je ugrozilo drugog najvećeg proizvođača nafte u OPEC-u.