
Paritet evra se malo izmenio u odnosu na dolar nakon što je ECB odlučila da podigne svoju kamatnu stopu za pola procenta, prvi put u poslednjih 11 godina. Očekivanja u pogledu energetske krize u Evropi od utorka ponovo depresiraju evro.
Britanska funta je prošle sedmice porasla na konto boljeg britanskog (PMI) pokazatelja stanja domaće ekonomije, što je osnažilo tržišne opklade za uvećanje stope od pola procenta u avgustu (i) od strane Banke Engleske. Međutim, politička neizvesnost u Velikoj Britaniji ne prestaje. Dva konzervativna kandidata, Liz Trus i Riši Sunak, bore se da zamene premijera Borisa Džonsona koji će uskoro napustiti „office“. Osim toga, kontroverzni predlog zakona o protokolu Severne Irske mogao bi da izazove trgovinski rat sa Evropskom unijom.
Japanski jen je ojačao nakon što je Banka Japana potvrdila svoju „busines as usual“ monetarnu politiku pružanja ogromne likvidnosti finansijskom sistemu.
Cene zlata su se blago oporavile nakon pada ispod nivoa od 1700 dolara za finu uncu. Investitori su izmenili očekivanja za uvećanje kamatne stope sa 1% na 0,75% ali i moguće sniženje stopa u 2023. godini. To je pomoglo preprodatom zlatu da pronađe podršku.
Svi glavni američki berzanski indeksi su malo promenjeni konsolidujući dobitke od prošle sedmice. Sezona objavljivanja zarada u drugom kvartalu je u punom jeku, a kompanija Tesla izveštava o odličnom drugom tromesečju. Očekuje se da Apple i Amazon u četvrtak objave svoje poslovne rezultate.
Cene sirove nafte su bile nestabilne, ali su se prošle nedelje malo izmenile. Sentiment trgovaca naftom se koleba između zabrinutosti zbog nestabilne ponude i očekivanja slabije potražnje za gorivom pod pritiskom pada globalne ekonomije. Rusija je u ponedeljak pojačala pritisak na Evropu u pogledu isporuka gasa što je pružilo podršku i cenama nafte. Neki veruju da bi nestašice i veće cene gasa mogle dovesti do pojačanog prelaska na sirovu naftu.