
Evro je naglo i snažno opao u odnosu na dolar. Nemačka je objavila prvi put u poslednjih 30 godina trgovinski deficit na mesečnom nivou, dok su najnoviji komentari zvaničnika ECB o mogućem manjem uvećanju kamatne stope do kraja ove godine dodatno uzdrmali zajedničku evropsku valutu. Potpredsednik ECB Luis de Guindos izjavio je u ponedeljak da bi uvećanje stope od četvrt procenta u julu bilo prikladno.
Britanska funta je i dalje pod snažnim pritiskom u odnosu na dolar. Neizvesnost oko statusa protokola Severne Irske i rastući troškovi života i dalje opterećuju britansku valutu.
Japanski jen se konsolidovao u odnosu na dolar, ali je takođe potvrdio svoje masovno slabljenje koje je počelo u martu mesecu. Indeks američkog dolara je ojačao u odnosu na svoje rivale u utorak, približavajući se svom najvišem nivou u skoro dve decenije iznad 106 poena.
Cena zlata je opala ispustivši nivo od 1800 dolara za finu uncu. Zabrinutost zbog ekonomskog usporavanja u svetu i agresivne monetarne politike velikih centralnih banaka i dalje pritiskaju cene zlata.
Svi glavni američki berzanski indeksi su se malo promenili prethodne sedmice. Posle trodnevnog vikenda u SAD, rasprodaja se intenzivirala u utorak jer su sve veći strahovi od recesije smanjili apetit investitora za preuzimanje rizika.
Cene sirove nafte su se malo izmenile. Norveški radnici na morskim platformama stupili su u štrajk, dok su strahovanja od recesije podstakli zabrinutost u pogledu (buduće) potražnje. U utorak se cena nafte tipa WTI ponovo trgovala prilično ispod nivoa od 110. Inicijativa OPEC+ je ostala pri svojim ranijim planovima da samo neznatno uveća proizvodne kvote u avgustu.