
Nakon solidnog oporavka u odnosu na dolar prošle sedmice, evro je blago porastao i ove. Pažnja učesnika na tržištu je preseljena na Forum ECB koji se održava u Sintri, Portugaliji. Evropska monetarna vlast bi mogla da predstavi novu šemu kupovine obveznica za ograničavanje prinosa/spreda na svom redovnom julskom sastanku.
Paritet britanske valute je malo izmenjen u odnosu na dolar ali je funta ostala pod pritiskom. Ministarka spoljnih poslova Velike Britanije, Liz Trus, izjavila je da njena zemlja ne isključuje primenu člana 16 post-Brexit sporazuma sa EU. Predlog zakona o protokolu Severne Irske prošao je svoju prvu prepreku uprkos teškim kritikama pojedinih konzervativaca, uključujući bivšu premijerku Terezu Mej, koja je rekla da je taj potez nezakonit i nepotreban.
Japanski jen se konsolidovao u odnosu na dolar, potvrđujući dugoročno slabljenje. Sve u svemu, dolarski indeks se trgovao ispod 103 poena usred blago pozitivnog pomaka u sentimentu investitora i viših prinosa.
Cena zlata se trgovala u uskom rasponu oko nivoa 1830 dolara za finu uncu. Zabrinutost zbog ekonomskog usporavanja u svetu i agresivne monetarne politike glavnih centralnih banaka izazvale su volatilnost, ali u uskom opsegu oscilacije.
Svi glavni američki berzanski indeksi oporavili su se prošle sedmice nakon velikog pada prethodne. Dow Jones Industrial Average je porastao 5%, S&P 500 ostvario rast od 6% prekinuvši tronedeljni gubitak, a tehnološki Nasdaq je skočio 7%.
Cene sirove nafte su porasle zbog perspektive suženja globalne ponude. Grupa razvijenih država, G7, je obećala da će pojačati pritisak na ruski izvoz nafte. Na probleme sa snabdevanjem, Libija i Ekvador su takođe signalizirali potencijalno smanjenje svoje ponude zbog političkih nemira i poteškoća kod kuće. U utorak se cena nafte tipa WTI ponovo trgovala iznad nivoa od 110 dolara za barel. Inicijativa OPEC+ se sastaje u četvrtak kako bi se razgovaralo o proizvodnim kvotama za avgust mesec.