
Nakon prošlonedeljnog poniranja, evro se oporavio u odnosu na dolar. U ponedeljak, svedočeći pred Evropskim parlamentom, predsedavajuća ECB Kristin Lagard istakla je da recesija u zoni evra nije pretpostavljeni osnovni scenario (događanja) potvrdivši da ECB namerava da podigne referentnu stopu za 0,25% u julu i ponovo u septembru. Član Upravnog saveta ECB Oli Ren je u utorak rekao da je vrlo verovatno da će uvećanje stope u septembru biti veće od 0,25%.
Britanska funta se konsolidovala u odnosu na dolar nakon što je u jednom trenutku prošle sedmice skliznula ispod nivoa od 1,20. Sve skuplji troškovi života u Velikoj Britaniji, nerešeni problemi sa EU u vezi sa Severnoirskim protokolom i teška vremena u (nestabilnom) premijerskom mandatu Borisa Džonsona pridodaju listi problema za britansku funtu.
Japanski jen je u slobodnom padu u odnosu na dolar pošto je prinos na 10-ogodišnje američke obveznice porastao do skoro 3,5%. Sve u svemu, dolar je ojačao nakon što su Federalne rezerve SAD neočekivano odlučile da uvećaju svoju kamatnu stopu za 0,75%.
Cena zlata se trgovala u uskom rasponu, ali nešto ispod nivoa od 1850. Zabrinutost zbog ekonomskog usporavanja u svetu i agresivne monetarne politike glavnih centralnih banaka izazvale su nestabilnost, zadržavajući cenu u uskom opsegu trgovanja.
Svi glavni američki berzanski indeksi su opali prošle sedmice nakon što je američka centralna banka podigla stopu federalnih fondova za čak 0,75%, ukazujući na identično povećanje ponovo u julu.
Uprkos zabrinutosti oko ekonomskog rasta, koji je prošle nedelje povukao cene nafte, najnoviji podaci o avio-letovima i mobilnosti na putevima u SAD i Evropi i dalje ukazuju na veliku potražnju za naftom. Zabrinutost za buduće snabdevanje i neizvesnost oko globalnog privrednog rasta su dve suprotstavljene sile koje su gurale cenu nafte na jednu i drugu stranu. Cena nafte tipa WTI trgovala se u utorak ispod 110 dolara za barel.