
EUR/USD je pao krajem sedmice nakon što su podaci o inflaciji u SAD pokazali 8,6%, što je više od očekivanih 8,3%. Prinos na obveznice naglo je porastao, kao i očekivanja za veći rast kamatnih stopa ove sedmice i u narednim mesecima.
GBP/USD je pao jer je dolar porastao u odnosu na korpu glavnih valuta, a ekonomski podaci iz Velike Britanije ostali su ispod očekivanja. U Velikoj Britaniji, usred krize troškova života, vlada Borisa Džonsona takođe je odlučila da izmeni zakone koji regulišu Severno-irski protokol, prethodno dogovoren s Evropskom unijom. EU nije impresionirana i rekla je da može preduzeti vlastite mere.
USD/JPY je dostigao 20-godišnji maksimum usred izgleda za dalje povećanje stopa od strane FED-a, dok se Centralna banka Japana obavezala da zadrži svoju blagu monetarnu politiku, barem za sada.
Zlato je imalo izuzetno volatilnu sedmicu i kretalo se prema dole, ali je doseglo i trosedmični minimum i mesečni maksimum, budući da su trgovci oscilirali između optimizma i negativnosti u vezi sa izgledom inflacije i povećanja stopa. U međuvremenu, rat u Ukrajini se nastavlja i na horizontu nema znakova mira.
Američki indeksi akcija naglo su pali prošle sedmice, posebno nakon objavljivanja podataka o indeksu potrošačkih cena u SAD. To je bio drugi najgori rezultat u sedmičnom razdoblju ove godine, a početkom ove sedmice, S&P 500 službeno je ušao na bear (medveđe)tržište.
Cene nafte pale su prošle sedmice, izgubivši sve dobitke kasno u petak nakon objavljivanja podataka o inflaciji u SAD, budući da trgovci razmišljaju o tome može li povećanje kamatnih stopa da podstakne recesiju koja bi mogla da smanji buduću potražnju za naftom. Kina je obnovila ograničenja zbog COVIDA koji je imao i negativan uticaj na cene nafte kasnije tokom sedmice.