Trgovanje finansijskim instrumentima nosi visok nivo rizika po vaš kapital jer cene mogu veoma brzo krenuti u suprotnom smeru. 71% retail klijenata gubi novac trgujući CFD-ima sa ovom brokerskom kućom. Trebalo bi da razmotrite da li dobro razumete prirodu finansijskih ugovora za razliku (CFD-i) i da li možete da preuzmete visoki rizik gubitka novca.

Nedeljna analiza

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu - 23/05/2022 - 27/05/2022

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu 25/05/2022

25 maj, 2022
Nedeljna analiza 25/05/2022 Ekonomski kalendar

Evro je ojačao u odnosu na dolar popevši se na najviši nivo u poslednjih skoro mesec dana, iznad 1,07 u jednom trenutku. Osim opšte slabosti dolara, ranije preprodavanosti evropske valute, evru su pomogli i „hawkish“ komentari predsedavajuće ECB Kristin Lagard, koja je rekla da će „verovatno biti u poziciji“ da izađu iz negativnih stopa krajem septembra. Ona je takođe rekla da ECB ne vidi recesiju u zoni evra u narednom periodu. Takođe, član monetarnog borda ECB François Villeroy de Galhau, inače guverner Banke Francuske, primetio je da je dogovor o uvećanju kamatnih stopa u bliskoj budućnosti „verovatno (već) postignut“.

Britanska funta je takođe porasla u odnosu na dolar. Guverner Banke Engleske, Endru Bejli, rekao je da su spremni da ponovo podignu referentnu kamatnu stopu ukoliko bude potrebno, ali je priznao da pooštravanje mora da uzme u obzir rastuću inflaciju i (tekući) cenovni šok.

Japanski jen se kretao oko nivoa od 127 konsolidujući se nakon ranijih velikih gubitaka. Zvaničnik Banke Japana je ponovio da će nastaviti da ublažavaju monetarnu politiku kako bi pomogli japanskoj ekonomiji.

Cena zlata je porasla pošto su spekulacije o agresivnom nastupanju Fed-a popustile, a rastući dolar, koji se inače kreće inverzno u odnosu na zlato, se povukao. Referentni prinosi 10-ogodišnjih obveznica SAD takođe su opali na 2,8% (što je bilo pozitivno za cenu zlata).

Svi glavni američki berzanski indeksi dotakli su dno prošle sedmice. Investiciona kuća UBS je smanjila prognoze o ekonomskom rastu Kine. Prognoza rasta bruto domaćeg proizvoda za 2022. je snižena sa 4,2% na 3%, a kao razlog se navodi uticaj politike nulte tolerancije na Covid-19. Grad Peking je najavio da će nalozi da se radi od kuće biti produženi jer je zabeležen porast broja novozaraženih.

Cene sirove nafte su malo izmenjene prošle sedmice. Zabrinutost trgovaca u vezi sa mogućom recesijom i slabijom potrošnjom je rasla dok se EU i dalje muči da postigne dogovor oko embarga na uvoz nafte iz Rusije. Međutim, očekuje se da će se potrošnja u SAD dodatno uvećati tokom (predstojeće) intenzivne letnje sezone vožnje, dok bi eventualni energetski embargo EU na uvoz ruske nafte mogao biti odlučen do kraja maja.

IZVORI:

Blumberg, Rojters, MT4 platforma

Podelite sa prijateljima
Spremni za trgovanje?Probajte besplatno odmah