Trgovanje finansijskim instrumentima nosi visok nivo rizika po vaš kapital jer cene mogu veoma brzo krenuti u suprotnom smeru. 71% retail klijenata gubi novac trgujući CFD-ima sa ovom brokerskom kućom. Trebalo bi da razmotrite da li dobro razumete prirodu finansijskih ugovora za razliku (CFD-i) i da li možete da preuzmete visoki rizik gubitka novca.

Nedeljna analiza

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu - 02/05/2022 - 06/05/2022

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu 04/05/2022

04 maj, 2022
Nedeljna analiza 04/05/2022 Ekonomski kalendar

Evro je nastavio snažno da slabi u odnosu na dolar. Evropska unija razmatra šesti set sankcija protiv Rusije koji bi uključio embargo na uvoz nafte sa ciljem da se Kremlju preseku obimni prihodi od energenata. Valutni par EUR/USD je dostigao najniži nivo od januara 2017 godine, klizajući ispod 1,05. Britanska funta je oslabila uoči sastanka Banke Engleske u četvrtak. Dalje slabljenje britanske ekonomije i razlike u monetarnoj politici između Fed-a i Banke Engleske takođe su opteretile funtu.

Japanski jen je oslabio konsolidujući gubitke iznad 130, što je najniži nivo od maja 2002. godine. Referentni prinos na desetogodišnje američke trezorske obveznice je usporio i trenutno iznosi oko 2,9%.

Zlato se snažno povuklo nakon što su učesnici na finansijskom tržištu ukalkulisali 3-4 uvećanja kamatne stope od pola procenta u SAD do kraja ove godine. Sastanak Federalnih rezervi SAD zakazan je za 4. maj. Međutim, rastuća inflacija širom sveta (pozadinski) podržava cenu dragocenog metala. Primirje u Ukrajini je i dalje nedostižno, dok su vojne aktivnosti nastavljene.

Prošle sedmice su svi glavni američki berzanski indeksi opali. Sezona zarada ulazi u četvrtu nedelju, a kompanije Pfizer, Airbnb i Starbucks će izvestiti o svojim kvartalnim rezultatima. Apple, Microsoft i Meta platforms (bivši Fejsbuk) objavili su svoje finansijske izveštaje za prvi kvartal prethodne sedmice pružajući izvesnu podršku posrnulim indeksima.

Cene sirove nafte su ostale uglavnom neizmenjene pritisnute beskompromisnom borbom Kine protiv Covid-19, s jedne strane, koja umanjuje izglede buduće potražnje. S druge strane, međutim, podrška i potisak cene je nađen u mogućem evropskom naftnom embargu prema Rusiji. Naime, ta odluka EU bi mogla značajno da smanji ponudu na ionako sve manje dostupne (a velike) ruske (izvozne) količine.

IZVORI:

Blumberg, Rojters, MT4 platforma

Podelite sa prijateljima
Spremni za trgovanje?Probajte besplatno odmah