
Evro je nastavio da opada u odnosu na dolar. Ishod drugog kruga francuskih predsedničkih izbora nije doneo olakšanje za evro. Evropska unija, naime, razmatra ograničenja uvoza ruske nafte kako bi (loše) uticala na prihode Kremlja. Valutni par EUR/USD se trgovao u utorak na najnižem nivou u poslednje dve godine i više, i to ispod nivoa od 1,07 dolara za evro. Britanska funta je snažno oslabila u odnosu na dolar, posebno nakon što je aprilski (PMI) pokazatelj stanja ukazao na dalje slabljenje britanske ekonomije. Funta je takođe pod pritiskom zbog razmimoilaženja u vođenju monetarne politike Fed-a i Banke Engleske. Japanski jen se konsolidovao nakon što je dostigao najniži nivo od maja 2002. godine. Referentni prinos 10-ogodišnjih obveznica američkog trezora se povukao i trenutno iznosi oko 2,8%.
Cena zlata se povukla prošle sedmice nakon oštrog („hawkish“) komentara Džeroma Pauela. On je praktično pristao na uvećanje kamatne stope za pola procenta na sastanku zakazanom za 4. maj. Međutim, rastuća inflacija širom sveta (dugoročno) podržava zlato. Međunarodni monetarni fond je revidirao brojke o globalnoj inflaciji naviše. Primirje u Ukrajini je i dalje nedostižno, dok su vojne aktivnosti nastavljene širom zemlje.
Prethodne sedmice su svi glavni američki berzanski indeksi snažno opali. Sezona objavljivanja zarada ulazi u treću sedmicu, kad o svojim kvartalnim rezultatima izveštavaju velike tehnološke kompanije. Apple će u četvrtak objaviti svoje finansijske izveštaje za prvo tromesečje.
Cene sirove nafte su opale. Kina je proširila masovno testiranje na koronavirus u Pekingu a tržišni učesnici su sve zabrinutiji zbog zatvaranja („lockdown“) koje bi izazvalo dugotrajniju imobilnost ljudi i probleme u lancu snabdevanja. Mogućnost zabrane Evropske unije na uvoz ruske nafte zbog napada na Ukrajinu i dalje drži napetim trgovce naftom.