
Evro je zabeležio velike gubitke nakon što je Rusija intenzivirala vojni napad na Ukrajinu. Rat ugrožava izglede za evropskim ekonomskim rastom. Rusiji su uvedene oštre ekonomske sankcije koje negativno utiču i na evropske kompanije i banke. U četvrtak će se ECB sastati na svom redovnom sastanku o monetarnoj politici, ali je malo verovatno da će zajednička evropska valuta tada dobiti značajniju podršku.
Britanska funta je takođe oslabila. Federalne rezerve SAD će se sastati sledeće sedmice, a predsedavajući Džerom Pauel je nedavno podržao uvećanje kamatne stope za četvrt procenta, dok je američkom Kongresu poručio da agresivnije delovanje nije isključeno ako se inflacija ne obuzda. Japanski jen je oslabio zbog mogućnosti rasta kamatnih stopa u SAD. Tokovi kapitala ka sigurnim utočištima su nastavili da dominiraju finansijskim tržištima. Spot cena zlata je visoko premašila nivo od 2000 dolara za finu uncu a švajcarski franak se gotovo izjednačio sa evrom.
Američki berzanski indeksi su bili u slobodnom padu iskazujući veoma visoku volatilnost. Strahovanja od stagflacije rastu zbog rasta cena prehrambenih proizvoda i metala. Oštre ekonomske sankcije uvedene Rusiji takođe će naštetiti mnogim američkim kompanijama koje obustavljaju poslovanje u Rusiji. Zabrinutost zbog poremećaja u snabdevanju nakon ruske invazije na Ukrajinu podigla je cene nafte na nove maksimume. Bajdenova administracija je uvela zabranu na američki uvoz u SAD ruskih energenata.
Cena nafte tipa WTI u ponedeljak je premašila 120 dolara za jedan barel. Cene nafte mogle bi da se dostignu i 185 dolara ako je verovati analizi investicione kuće JP Morgan.