
Evro je oslabio u odnosu na dolar nakon što je Rusija pokrenula najveću vojnu akciju u Evropi od kraja Drugog svetskog rata. EU je uvela oštre ekonomske sankcije koje su pogodile i poslovanje mnogih evropskih kompanija i banaka, sveprisutnih na ruskom tržištu. Britanska funta je takođe oslabila u veoma nestabilnim sesijama. Banka Engleske će verovatno ponovo podići kamatnu stopu sredinom marta, što je podržalo funtu. Međutim, zamenik guvernera Banke Engleske, Dejv Ramsden, izjavio je prošle sedmice da postoji rizik od smanjenja inflacije od prevelikog zaoštravanja monetarne politike, što je izazvalo povlačenje funte.
Paritet japanskog jena u odnosu na dolar se malo izmenio. Tokovi kapitala ka sigurnim utočištima su počeli da dominiraju finansijskim tržištima nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Cena zlata je prošle sedmice dostigla najviši nivo od avgusta 2020. godine zadržavši snažan zamah, trgujući se prilično iznad 1900 dolara za finu uncu. Plemeniti metal privlači investitore kao sigurna luka za (veliki) kapital.
Američki berzanski indeksi su ostali uglavnom neizmenjeni uz veoma visoku volatilnost. Oštre ekonomske sankcije koje su uvedene Rusiji, i recipročne mere Rusije, teško su opteretile sklonost investitora za preuzimanje rizika.
Zabrinutost zbog poremećaja u snabdevanju nakon ruske invazije na Ukrajinu podigla je cene nafte na nove maksimume. Cena nafte WTI je u utorak prešla 100 dolara za barel, što je najviši nivo od jula 2014. godine. Organizacija OPEC, Rusija i druge zemlje proizvođači će se verovatno držati svoje postojeće politike postepenog uvećanja proizvodnje nafte na sastanku u sredu. Ruska invazija na Ukrajinu do sada nije uticala na funkcionisanje sporazuma o snabdevanju između OPEC-a i Rusije.