
Paritet evra prema dolaru se malo izmenio prošle sedmice. Činilo se da optimistični ekonomski podaci iz zone evra i (dosadašnja) preprodavanost pomažu zajedničkoj evropskoj valuti. Britanska funta je uglavnom potvrdila raniji paritet u odnosu na dolar, ali tokom veoma nestabilnih sesija. Banka Engleske će verovatno (ponovo) podići kamatnu stopu sredinom marta meseca, što je podržalo funtu. Međutim, zamenik guvernera Dejv Ramsden izjavio je u utorak da postoji rizik od smanjenja inflacije zbog prevelikog zaoštravanja monetarne politike, što će povući funtu. Japanski jen je ojačao u odnosu na dolar.
Tokovi kapitala ka sigurnim utočištima su preovladavali finansijskim tržištima u utorak nakon što je Kremlj priznao otcepljene regione istočne Ukrajine, Donjeck i Lugansk, kao nezavisne držav(ic)e. U vezi s tim, cena zlata je porasla na nove (skorije) maksimume, uporedo (i) kako je inflacija nastavlja da muči razvijeni svet, dok su rizičniji finansijski instrumenti „posrtali“ boreći se da pronađu potražnju, što je koristilo zlatu.
Američki berzanski indeksi su dodatno opali jer rastuća inflacija i geopolitičke tenzije nastavljaju da guraju indekse akcija na niže.
Cene sirove nafte su porasle prošle sedmice, dostigavši najviši nivo od 2014. godine, pošto su tenzije između Rusije i Ukrajine eskalirale nakon što je Moskva poslala svoje trupe u dva otcepljena regiona u istočnoj Ukrajini. To je dodatno povećalo zabrinutost u pogledu snabdevanja energentima i poguralo cenu nafte do 95 dolara po barelu. Inicijativa OPEC+ će se sastati sledeće sedmice kako bi razmotrila dinamiku uvećanja svojih proizvodnih kvota.