
Evro je oslabio u odnosu na dolar dok su pojedini zvaničnici Federalnih rezervi SAD pozivali na veliko uvećanje kamatne stope nakon što je stopa inflacije u SAD dostigla najviši nivo u poslednje četiri decenije (7,5%). Međutim, zajednička evropska valuta se oporavila u utorak nakon izveštaja da se ruske trupe povlače u oblastima u blizini Ukrajine i vraćaju u svoje baze, posle okončanja vojnih manevara.
Britanska funta je bila malo promenjena u odnosu na dolar u veoma nestabilnim sesijama. Banka Engleske će verovatno ponovo uvećati kamatnu stopu na svom redovnom sastanku sredinom marta meseca.
Japanski jen se malo izmenio u odnosu na dolar tokom veoma nestabilne trgovinske sedmice. Referentni prinos na 10-godišnje američke obveznice porastao je na skoro 2% jačajući dolar a pritiskajući jen. S druge strane, Banka Japana je ponovila svoju odlučnost da nastavi sa monetarnim podsticajima nakon što je japanski 10-godišnji prinos porastao na 0,2%.
Sve u svemu, tenzije oko Ukrajine bile su snažna podrška jenu, ali i dolaru u odnosu na druge glavne valute.
Cena zlata je porasla na nove maksimume u poslednjih deset meseci kako je inflacija nastavila da raste u razvijenom svetu a nakon što su neki zapadni mediji najavljivali moguću rusku invaziju ove sedmice.
Američki berzanski indeksi su opali pošto je rastuća inflacija sa izgledima za pooštravanje monetarne politike ponovo povukla tržišta akcija. Geopolitički faktori su takođe igrali veliku ulogu u padu cena akcija.
Cene sirove nafte porasle su prošle sedmice, dostigavši novi maksimum u petak, nešto ispod 95 dolara za barel. Mogući rusko-ukrajinski sukob je i dalje bio u (glavnom) fokusu trgovaca naftom. Velika potražnja uz manje proizvodnje unutar inicijative OPEC+ i zabrinutost za zastarele kapacitet pojedinih članica, takođe su (bili) faktori koji su podržavali naftu. Međutim, cena glavnog svetskog energenta se povukla u sredu kako je slabila pretnja vojnog sukoba u Evropi, a dodatno bi mogla da se povuče ukoliko bi Iran i SAD postigli nuklearni sporazum.