
Evro je snažno ojačao u odnosu na dolar nakon što je predsednica Evropske centralne banke, Kristin Lagard, neuspešno pokušala da odbaci ideju o (hipotetičkom) uvećanju referentne kamatne stope što je podiglo evro na tronedeljni maksimum. Britanska funta se malo izmenila u odnosu na dolar u veoma nestabilnim tržišnim okolnostima. Banka Engleske je podigla svoju kamatnu stopu na 0,5%, ali je usvojila oprezan ton u pogledu ekonomskih izgleda u Velikoj Britaniji, ograničavajući tako potencijal rasta funte. Japanski jen je oslabio u odnosu na dolar. Referentni prinos 10-ogodišnjih američkih obveznica porastao je na 1,96% dok japanska obveznica istog roka dospeća daje samo 0,2% s tim da se razlika i dalje uvećava. Ovaj valutni par je, inače, veoma osetljiv na razlike u kamatnim stopama (prinosima) između američkih i japanskih obveznica.
Cena zlata je porasla nastavljajući snažan oporavak od pada nakon sastanka Federalnih rezervi SAD pre petnaestak dana. Ove sedmice, fokus učesnika na finansijskom tržištu je usmeren na januarske podatke o inflaciji cena u SAD (indeks potrošačkih cena) koji se očekuju u četvrtak.
Američki berzanski indeksi su se konsolidovali nakon veoma nestabilnog početka godine. Oštar pad Meta platforms, bivšeg Fejsbuka, ponovo je u ponedeljak oborio berze. Sezona objavljivanja kvartalnih zarada se bliži kraju a kompanija Disney će objaviti svoje poslovne rezultate u sredu, dok će Coca-Cola to učiniti u četvrtak.
Cene sirove nafte su prošle sedmice porasle pošto je potražnja za dizel gorivom u SAD porasla na najviši nivo u poslednje tri decenije, dok su zalihe na istočnoj obali SAD na najnižem nivou od aprila 2020. godine. Tenzije između Rusije i Zapada oko Ukrajine pružile su podršku ceni glavnog svetskog energenta. Međutim, cena nafta je opala u utorak, uoči nastavka indirektnih pregovora između Sjedinjenih Država i Irana, koji bi mogli da reaktiviraju međunarodni nuklearni sporazum i omoguće veći izvoz nafte iz (nekada) trećeg proizvođača unutar organizacije OPEC.