
Evro je ojačao u odnosu na prekupovani dolar pošto su učesnici na valutnom tržištu procenjivali izglede za vođenje prilično agresivne monetarne politike u SAD. Međutim, rastući prinosi na američke državne obveznice pružili su podršku u povlačenju dolara. Britanska funta je bila malo promenjena, ali je iskazala visoku volatilnost. Podršku ostrvskoj valuti pružio je pad broja zaraženih od covid-19 u Velikoj Britaniji, kao i stopa nezaposlenosti koja je u novembru opala na 4,1 odsto.
Valutni par USD/JPY je bio veoma kolebljiv, ali se malo izmenio. Banka Japana je, posle redovnog sastanka, naglasila svoju odlučnost da (o)drži ultra labavu monetarnu politiku, što je u utorak naštetilo jenu. S druge strane, viši prinosi na američke obveznice, gurali su valutni par na gore.
Cena zlata se malo izmenila ali se i dalje trguje iznad nivoa od 1800 dolara za finu uncu. Visoka inflacija i zabrinutost zbog progresivnog širenja varijante „omikron“ pružaju kontinuiranu podršku ceni dragocenog metala, dok oportunitetni trošak, u smislu izgubljenih (rastućih) prinosa na držanje obveznica, nastavlja da opterećuje zlato.
Američki berzanski indeksi su opali nakon što su porasla očekivanja da će Federalne rezerve SAD značajno uvećati kamatne stope ove godine. Ipak, počela je sezona objavljivanja finansijskih izveštaja. U četvrtak će kompanija Netflix izvestiti o svojim poslovnim rezultatima za četvrti kvartal.
Cene sirove nafte su dostiglež najviši nivo od 2014. godine. Mogući poremećaji u snabdevanju nakon bombaškog napada jemenskih Huta u UAE doprineli su ionako suženoj perspektivi ponude. Geopolitičkim rizicima doprinose i rastuće tenzije između Ukrajine i Rusije, članice inicijative OPEC+. Osim toga, neke zemlje članice organizacije OPEC, ne uspevaju da ispumpaju naftu u skladu sa svojim dozvoljenim kvotama, što zbog nedovoljnih ulaganja u kapacitete, to zbog zastoja u snabdevanju.