
Paritet evra prema dolaru je malo izmenjen prošle sedmice. Broj infekcija Covid-19 na dnevnom nivou u Francuskoj, Španiji i Italiji je poslednjih dana dostizao rekordne brojke od početka pandemIje. S druge strane, brzorastući prinosi državnih obveznica SAD davali su dolaru dodatni podsticaj u ponedeljak u odnosu na zajedničku evropsku valutu. Britanska funta je blago ojačala u odnosu na dolar. Ostrvskoj valuti ide u prilog to što je premijer UK Boris Džonson izjavio da (još skoro) neće biti daljeg pooštravanja protivpandemijskih mera.
Valutni par USD/JPY se izdigao na najviši nivo od januara 2017. pošto snažnorastući prinosi američkih državnih obveznica čine kamatno-prinosnu razliku sve većom naspram japanskih obveznica, pritiskajući tako jen.
Cena zlata se malo izmenila zadržavajući se iznad nivoa od 1800 dolara za finu uncu. Stabilno visoka inflacija u razvijenom svetu i zabrinutost oko širenja „omicron” virusa korona da(va)le su podsticaj ceni dragocenog metala, dok oportunitetni trošak u smislu izgubljenih (rastućih prinosa na obveznice SAD) od ponedeljka uveliko opterećuju zlato.
Američki berzanski indeksi konsolidovali su ranije dobitke a S&P 500 je u ponedeljak dostigao novi istorijski maksimum. Kompanija Apple je postala (prva) kompanija vredna tri hiljade milijardi dolara, prema trenutnoj tržišnoj kapitalizaciji.
Cene sirove nafte su porasle konsolidujući dobitke na početku nove godine. Inicijativa OPEC+ odlučila je na sastanku 4. januara da se drži svojih ranijih planova i nastavi sa uvećanjem proizvodnje od 400.000 barela dnevno, i u februaru mesecu. Nafta je takođe dobila određenu podršku zbog privremenog (sedmodnevnog) prekida snabdevanja u Libiji, gde je proizvodnja smanjena za 200.000 barela dnevno zbog održavanja naftovoda.