
Evro je dodao manje dobitke u odnosu na dolar. Međutim, Francuska i Italija su u utorak objavile rekordan broj novoinficiranih, dok su rastući prinosi američkog trezora pružali podršku dolaru - da parira zajedničkoj evropskoj valuti. Britanska funta je ojačala u odnosu na dolar. Vlada UK je pružila uveravanja da neće biti novih (strožih) ograničenja tokom prazničnih dana, dok su nova post-Brexit pravila o ribolovu i najava investicija u britanske luke i prerađivačke kapacitete zbog uskih grla u lancu snabdevanja, predstavljali podrška ostrvskoj valuti.
Japanski jen je oslabio pošto su prinosi na američke obveznice nastavili da rastu prošle sedmice, čineći tako razliku između japanskih i američkih obveznica još većom. Valutni par USD/JPY je, inače, veoma osetljiv na razlike u kamatnim prinosima između dve zemlje.
Ova sedmica je kraća zbog dočeka nove godine i neće biti velikih ekonomskih saopštenja.
Cena zlata je porasla i konsolidovala se iznad nivoa od 1800 dolara. Uporno visoka inflacija i brige oko zdravstvene krize pružale dodatni podsticaj ceni žutog metala.
Američki berzanski indeksi su dostigli nove istorijske maksimume jer su podaci pokazali da je varijanta „omikron“ manje smrtonosna nego što se strahovalo. I to dok su nove tablete za borbu protiv Covid-19 takođe podsticale apetit investitora za preuzimanje rizika. Odlična on-line prodaja u SAD tokom božićne sezone kupovine pomogla je dodatno pozitivnom raspoloženju investitora.
Cene sirove nafte su snažno porasle prošle sedmice u nadi da će novi zaplet zdravstvene krize imati limitirani uticaj na globalnu potražnju 2022. godine, čak iako se beleži sve veći broj novotkrivenih slučajeva zaraze koji su prouzrokovali otkazivanje hiljade letova avio kompanija. Na radaru trgovaca naftom je sledeći sastanak inicijative OPEC+, 4. januara, na kome će ovaj kartel odlučiti da li će nastaviti sa planiranim uvećanjem proizvodnje od 400.000 barela dnevno (i) u februaru mesecu.