Trgovanje finansijskim instrumentima nosi visok nivo rizika po vaš kapital jer cene mogu veoma brzo krenuti u suprotnom smeru. 71% retail klijenata gubi novac trgujući CFD-ima sa ovom brokerskom kućom. Trebalo bi da razmotrite da li dobro razumete prirodu finansijskih ugovora za razliku (CFD-i) i da li možete da preuzmete visoki rizik gubitka novca.

Nedeljna analiza

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu - 20/12/2021 - 24/12/2021

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu 22/12/2021

22 decembar, 2021
Nedeljna analiza 22/12/2021 Ekonomski kalendar

Evro se malo izmenio u odnosu na dolar. Holandija je ušla u strogi „lockdown“ pošto je broj infekcija Covid-19 nastavio nezadrživo da raste širom zemlje (tulipana). Prošle sedmice, Federalne rezerve SAD su odlučile da ubrzaju smanjenje kupovine obveznica i okončaju ga do marta 2022. Dva zvaničnika Fed-a su nedavno izjavila da bi prvo uvećanje kamatne stope trebalo da se desi odmah potom, dakle već u martu sledeće godine. ECB se takođe sastala prošle sedmice kad je takođe najavljeno ukidanje pandemijskog programa upumpavanja likvidnosti. Britanska funta je bila veoma nestabilna. Iznenađenje je predstavljalo uvećanje kamatne stope Banke Engleske prošli četvrtak, što je pomoglo funti da odskoči sa „dna“ koje je nedavno dotakla. Međutim, pogoršanje zdravstvene situacija na britanskom ostrvu izbrisalo je ubrzo dobar deo dobitaka.

Japanski jen je bio malo izmenjen, ali je pokazao visoku volatilnost. Banka Japana je, kao i obično, obećala da će pružiti svu potrebnu monetarnu podršku u nastojanju da podrži posrnulu ekonomsku aktivnost. Sve u svemu, indeks američkog dolara i dalje se kreće oko 96 poena. Ova sedmica je kraća zbog božićnih praznika i neće biti važnijih ekonomskih objava.

Cena zlata se trguje oko nivoa od 1800 dolara za finu uncu. Naime, „hawkish“ Fed povukao je zlato na dole dok uporno visoka inflacija pruža dugoročnu podršku ceni dragocenog metala.

Američki berzanski indeksi su prošle sedmice bili u velikom povlačenju pošto sve veći broj slučajeva „omikron“-a i uticaj virusa na (sputani) ekonomski oporavak, izazivaju strah(ovanja) investitora.

Cene sirove nafte su prošle sedmice ponovo opale jer su trgovci i dalje zabrinuti zbog brzog širenja virusa „omikron“ na globalnom nivou. Na strani ponude, poštovanje dogovora OPEC+ o smanjenju proizvodnje nafte porastao je na 117% što ukazuje da nivoi proizvodnje ostaju znatno ispod dogovorenih ciljeva. U SAD se očekuje da će zalihe sirove nafte opasti četvrtu sedmicu zaredom.

IZVORI:

Rojters, Blumberg, MT4 platforma

Podelite sa prijateljima
Spremni za trgovanje?Probajte besplatno odmah