Trgovanje finansijskim instrumentima nosi visok nivo rizika po vaš kapital jer cene mogu veoma brzo krenuti u suprotnom smeru. 71% retail klijenata gubi novac trgujući CFD-ima sa ovom brokerskom kućom. Trebalo bi da razmotrite da li dobro razumete prirodu finansijskih ugovora za razliku (CFD-i) i da li možete da preuzmete visoki rizik gubitka novca.

Nedeljna analiza

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu - 13/12/2021 - 17/12/2021

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu 15/12/2021

15 decembar, 2021
Nedeljna analiza 15/12/2021 Ekonomski kalendar

Evro se malo izmenio u odnosu na dolar. Inflacija raste u celoj zoni evra a indeks potrošačkih cena trenutno je na rekordnih 4,9% što je znatno iznad ciljanih 2%. Verovatno je da će se promena stava ECB videti kad se monetarni odbor sastane u četvrtak. Preprodavana britanska funta je ostala pod pritiskom, našavši se u jednom trenutku duboko ispod nivoa od 1,32. Međutim, ostrvska vlauta se konsolidovala nakon što su u utorak objavljeni veoma dobri podaci sa britanskog tržišta rada, a uoči redovnog sastanka Banke Engleske u četvrtak. Paritet japanskog jena prema dolaru se malo promenio. Banka Japana će, po potrebi, upumpati do 11.000 milijardi jena (oko 97 milijardi dolara) na finansijska tržišta kako bi snizila kratkoročne kamatne stope. Sve u svemu, indeks američkog dolara se kretao oko 96 poena. U petak su (CPI) podaci o inflaciji za novembar pokazali da je inflacija u najjačoj ekonomiji sveta porasla na najviši nivo u poslednjih (skoro) 40 godina.

Ovo nije mnogo pomoglo ceni zlata, koje se i dalje trguju u uskom opsegu ispod nivoa od 1800 dolara. Naime, očekuje se da će Fed zauzeti adekvatan („hawkish”) monetarni odgovor i ubrzati kupovinu mesečnih obveznica u pokušaju da obuzda inflaciju, koja vrši (kratkoročni) pritisak na zlato. Međutim, zlato bi dugoročno trebalo da ima koristi od visoke inflacije.

Američki berzanski indeksi su se povukli u ponedeljak i utorak pošto je nova („omikron“) varijanta virusa korona potvrdila strahovanja od visokih cena akcija i mogućeg pooštravanja monetarne politike u SAD.

Cene sirove nafte su se kretale u uskom rasponu između 70 i 72 dolara za barel. Međunarodna agencija za energetiku saopštila je da bi nova epizoda zdravstvene krize mogla poremetiti oporavak globalne potražnje, a snabdevanje tržišta bi trebalo da se uveća sledeće godine. Međutim, organizacija OPEC je uvećala svoju prognozu svetske potražnje nafte za prvi kvartal 2022. godine. Takođe, očekuje se da će nivo proizvodnje u najvećem („Permian“) basenu škriljaca u SAD biti rekordan u januaru, prema navodina američke Agencije za energetske informacije.

IZVORI:

Rojters, Blumberg, MT4 platforma

Podelite sa prijateljima
Spremni za trgovanje?Probajte besplatno odmah