
Evro se malo izmenio u odnosu na dolar. Koalicioni sporazum između tri pobedničke partije na nemačkim izborima, pomogao je evru da se konsoliduje u odnosu na američku valutu. Međutim, prinosi državnih obveznica SAD nastavili su da rastu u ponedeljak i utorak, ponovo tako vršeći pritisak na zajedničku evropsku valutu.
Britanska funta je ostala pod pritiskom, duboko ispod nivoa od 1,33 dolara. Nerešena pitanja između EU i Velike Britanije i izgledi za brzo monetarno zatezanje u SAD bili su faktor povlačenja na dole na ovom valutnom paru. Valutni par USD/JPY se malo izmenio. U početku je nova južnoafrička varijanta koronavirusa nagonila investitore da kupuju jen. Međutim, sentiment investitora se značajno poboljšao u ponedeljak nakon izveštaja da nova, „omikron“ varijanta izaziva samo blage simptome kod pacijenata. Ovo je pomoglo da se ublaže strahovanja od sporog ekonomskog oporavka razvijenih ekonomija. Sve u svemu, indeks američkog dolara je porastao i stabilizovao se iznad 96 poena.
U petak će biti objavljene brojke o inflaciji cena u SAD (CPI) za novembar, kad se očekuje i povećana volatilnost na valutnom tržištu.
Cena zlata se trgovala u uskom opsegu ispod nivoa od 1800 dolara. Zabrinutost zbog brzajuće inflacije donekle pomaže zlatu, ali perspektiva (verovatno) jednog do tri uvećanja kamatnih stopa u SAD opterećuje dragoceni metal.
Američki berzanski indeksi su se snažno oporavili u ponedeljak i utorak dok su strahovi od nove varijante koronavirusa čileli.
Cene sirove nafte su u četvrtak prošle sedmice dotakle dno zbog narativa o mutiranoj „omikron“ varijanti, a nakon što je inicijativa OPEC+ odlučila da se drži planova o uvećanju proizvodnje za 400.000 barela dnevno u januaru 2022. Međutim, nuklearni pregovori Irana sa zapadnim saveznicima su zapeli, što je (verovatno) odložilo povratak Irana na globalno tržište nafte, još za neko vreme.