
Evro je ojačao u odnosu na dolar. Pad prinosa na državne obveznice SAD bio je udarac za prekupovanu američku valutu. U utorak su prilično više brojke o inflaciji cena iz zone evra (4,9% naspram očekivanih 4,5%) pomogle oporavku zajedničke evropske valute. Naime, uvećana su očekivanja o neophodnoj monetarnoj intervenciji ECB.
U utorak je britanska funta opala na najniži nivo (ispod 1,33) u poslednjih godinu dana zbog pojačanih tenzija između Velike Britanije i Francuske zbog migrantske krize i ribarstva u „la Manche“-u. Međutim, oporavila se u sredu. Japanski jen je ojačao dok trgovci na deviznom tržištu pokušavaju da razumeju kako će nova južnoafrička varijanta korona virusa uticati na globalnu ekonomsku aktivnost. To je podsticalo sentiment averzije investitora prema riziku. Pad prinosa američkih državnih obveznica dodatno je opterećivalo (dugoročno jačajući) dolar.
Sve u svemu, indeks američke valute se povukao, ali je i dalje iznad 95 poena.
Cena zlata se trgovala u uskom opsegu oko nivoa od 1800 dolara za finu uncu. Zabrinutost za inflaciju pomaže zlatu, ali perspektiva mogućeg uvećanja kamatnih stopa u SAD opterećuju dragoceni metal.
Američki indeksi su opali jer su preovladali strahovi od nove varijante virusa korona.
Cene sirove nafte su prošle sedmice bile u slobodnom padu nakon što su SAD otvorile svoje strateške rezerve nafte i nakon što su narasla strahovanja da će značajno mutirana „omicron” varijanta izazvati nove „lockdown”-e i smanjiti globalnu potražnju za naftom. Sve to, nakon potpune zabrane avio saobraćaja sa južnoafričkim zemljama.
Izvršni direktor farmaceutske kuće Moderna u ponedeljak je doveo u sumnju efikasnost aktuelnih vakcina protiv Covid-19 u odnosu na „omicron” varijantu. Time je poslata pesimistična vizija za finansijska tržišta a ujedno i zabrinutost za (buduću) potražnju za naftom. Inicijativa OPEC+ će se sastati u četvrtak kako bi razmotrila obustavu planova za iznošenje dodatnih 400.000 barela dnevno za snabdevanja u januaru.