
Paritet evro-dolara je malo izmenjen prošle sedmice, ali je evro i dalje pod pritiskom. Najnoviji podaci iz Nemačke pokazuju pogoršanje poslovnog sentimenta, dok je Bundesbanka revidirala svoju prognozu rasta (u Nemačkoj) za 2021. na niže. ECB će održati redovni sastanak u četvrtak.
Britanska funta je takođe bila nestabilna. Moguće uvećanje stope Banke Engleske pružalo je podršku ostrvskoj valuti, dok je tekući spor sa EU oko Severnoirskog protokola u fokusu ove sedmice. Premijer Boris Džonson obećao je da će biti učinjen iskorak u pregovorima između EU i UK. Valutni par USD/JPY je opao, ali je ostao blizu svog najvišeg nivoa od kraja 2018. godine, konsolidujući se oko razine 114. Sve u svemu, indeks američkog dolara se malo izmenio kako se fokus pomerio na sledeći sastanak Federalnih rezervi SAD o monetarnoj politici, zakazanim za 2-3. novembar.
Cena zlata je porasla krećući se oko 1800 dolara nakon što je Džerom Pauel priznao da bi inflacija u SAD mogla ostati realnost još izvesno vreme.
Američki berzanski indeksi su nastavili da rastu uz odlične poslovne rezultate i zarade velikog broja kompanija. S&P 500 u utorak dostigao novi istorijski maksimum. Sezona objavljivanja finansijskih izveštaja je u punom jeku a velike tehnološke kompanije izvestiće ove sedmice. Apple i Amazon će prezentovati svoje kvartalne rezultate nakon zatvaranja tržišta u četvrtak. Tesla se (ponovo) pridružila klubu od 1000 miliardi dolara (tržišne kapitalizacije) dok je kompanija nastavila da impresionira odličnim perspektivama prodaje, pogotovo nakon što je kompanija za iznajmljivanje vozila Hertz naručila 100.000 Teslinih vozila.
Cene sirove nafte su dostigle novi sedmogodišnji maksimum pošto su globalna nestašica i jaka potražnja u Sjedinjenim Državama, najvećem svetskom potrošaču, izvršili potisak cene na više. Inicijativa OPEC+ će se sastati sledeće sedmice, ali je velika verovatnoća da će se zemlje koje proizvode naftu držati svog ranijeg dogovora - da samo malo uvećavaju proizvodnju do kraja ove godine.