
Evro je konsolidovao (nove) gubitke u odnosu na dolar. Zvaničnik Evropske centralne banke je izjavio da je „srednjoročna dinamika inflacije prespora, ne prebrza” te da okidač za novu (hawkish) aktivnost monetarne politike u evro zoni ne postoji. Visoki troškovi energije u Evropi nastavili su da sapliću zajedničku evropsku valutu.
Funta se oporavila nakon što je Majkl Sanders iz Banke Engleske, tokom vikenda, izjavio da bi domaćinstva u Britaniji trebalo da se pripreme za „znatno ranije” uvećanje kamatnih stopa jer inflatorni pritisci rastu. Valutni par USD/JPY je napredovao na najviši nivo od kraja 2018. godine i konsolidovao se u utorak iznad nivoa 113. Referentni desetogodišnji prinos državnih obveznica SAD premašio je četvoromesečni maksimum iznad 1,6% što je podstaklo rast dolara u odnosu na japanski jen.
Sve u svemu, američka valuta se i dalje kreće oko jednogodišnjeg maksimuma u odnosu na glavne rivale uprkos razočaravajućim podacima s američkog tržišta rada objavljenim u petak.
Cena zlata se malo promenila i fluktuirala je u veoma uskom rasponu iznad 1750 dolara, a pred objavljivanje podataka o inflaciji cena (CPI) u sredu.
Američki berzanski indeksi ostali su mahom neizmenjeni, ali prilično nestabilni. Sezona objavljivanja zarada počinje ove sedmice. Banke su, tradicionalno, uvodničari... Morgan Stanley će svoje finansijske izveštaje objaviti u četvrtak, a Goldman Sachs u petak.
Cene sirove nafte nastavile su snažan uzlazni trend usled brzorastuće globalne potražnje kojoj doprinosi nestašica energenata u velikim ekonomijama. Cene električne energije skočile su na izuzetno visoke nivoe usled rasprostranjenog nedostatka energije u Aziji, Evropi i Sjedinjenim Državama. Očekuje se da će energetska kriza u Kini potrajati do kraja godine. Međutim, inicijativa OPEC+ se drži svojih planova za postepeno uvećanje proizvodnje.