
Evro je oslabio u odnosu na dolar. Zabrinutost zbog rasta cene energenata u Evropi, neizvesnosti oko limita daljeg američkog zaduživanja i kineskih problema sa real estate kompanijama opterećuju sentiment i time vuku zajedničku evropsku valutu na dole.
Preprodavana funta ojačala je u odnosu na dolar. Na britanskim benzinskm stanicama je situacija bolja nakon što je bila jer je britanska vojska priskočila u pomoć. Bivši glavni pregovarač Velike Britanije sa EU, Dejvid Frost, ponovio je stav Velike svoje zemlje da je protokol o Severnoj Irskoj dogovoren sa EU neprimenjiv. Nakon što se prošle sedmice prvi put probio iznad nivoa 112, valutni par USD/JPY se konsolidovao iznad 111, a zbog rasta prinosa na državne obveznice SAD i pojačane potražnje za dolarom.
Sve u svemu, američka valuta se kreće prema jednogodišnjem maksimumu u odnosu na glavne rivale uoči ključnog izveštaja sa tržišta rada u petak.
Cena zlata se oporavila. Američki predsednik Džo Bajden je upozorio da bi SAD mogle da zapadnu u finansijske teškoće ukoliko se u roku od desetak dana republikanci i demokrate ne dogovore o pomeranju gornje granice javnog duga.
Američki berzanski indeksi nastavili su da opadaju. Rast prinosa obveznica SAD izazvao je rasprodaju na tržištu kapitala gde je prednjačio tehnološki sektor, a čemu su takođe pripomogle kontroverze i loše vesti vezane za Facebook.
Cene sirove nafte su prošle sedmice snažno porasle, dostigavši najviši nivo od 2014. godine (što se tiče nafte tipa WTI). Inicijativa OPEC+ je odlučila da nastavi da ograničava proizvodnju. Naime, održala je sporazum o uvećanju proizvodnje nafte postepeno, za samo 400.000 barela dnevno, zanemarujući pozive Sjedinjenih Država i Indije za uvećanjem barem dok se svetska ekonomija ne oporavi. OPEC+ smatra da bi četvrti talas tekuće pandemije mogao pogoditi oporavak potražnje.