
Evro je oslabio u odnosu na dolar. Lideri stranke levog centra (SDP) u Nemačkoj i kandidat Olaf Schulz, skloni stvaranju koalicije s radikalnom levicom, nastavili su da opterećuju zajedničku evropsku valutu.
Britanska funta naglo je opala usled povišenog „risk off“ sentimenta investitora. Banka Engleske sastaće se u četvrtak i doneti svoju najnoviju odluku o monetarnoj politici i tromesečni izveštaj o inflaciji. Japanski jen je ostao malo izmenjen u odnosu na dolar. Sve u svemu, američka valuta je snažno ojačala, a dolarski indeks je u utorak premašio nivo znatno iznad 93 boda.
Cena zlata je naglo opala ali se i oporavila pošto su prinosi američkih državnih obveznica prošle sedmice skočili a potom usporili. Federalne rezerve SAD mogle bi u sredu signalizirati pomak ka smanjivanju svog programa otkupa obveznica od 120 milijardi dolara mesečno, kasnije ove godine.
To bi se desilo uprkos zabrinutosti oko „četvrtog talasa“ pandemije. S druge strane, usporena inflacija i razočaravajući izveštaj sa tržišta rada SAD od avgusta. ukazuju na (mogući) drugačiji razvoj događaja.
Američki berzanski indeksi naglo su opali jer se strah od finansijskog cunamija proširio po celom svetu. Druga najveća kineska „real estate“ kompanija, Evergrande, i dalje je u finansijskim poteškoćama, što je dovelo do velike rasprodaje svega u ponedeljak. Ulagači sada očekuju značajnu korekciju na berzama do kraja ove godine.
Cene sirove nafte su se malo izmenile, ali su prošle sedmice bile veoma promenljive. Suženje ponude nafte iz SAD, nakon razarajućih uragana koji su pogodili jug SAD, podržavali su cenu. S druge strane, nevolje Evergrande-a ugrožavaju izglede za kinesku ekonomiju i teraju trgovce naftom da dovedu u pitanje njene izglede rasta.