
Evro je oslabio u odnosu na dolar. Sveopšte loše raspoloženje investitora povlačilo je valutni par na niže. Međutim, zajednička valuta se oporavila u ponedeljak nakon što je predsednik podružnice Fed-a iz Dalasa, Robert Kaplan, saopštio da bi on mogao preispitati svoj (“hawkish”) stav - da se ide u pravcu sužavanja obima otkupa, ukolio “četvrti talas” pandemije bude naneo štetu ekonomiji.
Slično tome, britanska funta je “tonula” u odnosu na dolar, ali se oporavila u ponedeljak. Glavni pokretač je (bilo) jačanje dolara, ali je funta nadoknadila deo (velikih) gubitaka zbog (“dovish”) očekivanja od simpozijuma u Jackson Hole-u koji će se održati putem konferencijske veze u petak i subotu. Osim toga, rast broja novozaraženih u Velikoj Britaniji je usporio, dok je u SAD ubrza(va)o. Japanski jen je malo promenjen u odnosu na dolar. Sve u svemu, američki dolar se malo izmenio u odnosu na druge velike valute ali sa velikom nestabilnošću.
Cena zlata je u ponedeljak porasla premašivši nivo od 1800 dolara za finu uncu. Za to su zaslužna dva faktora... Prvi je široko povlačenje dolara usled ublažavanja sve manjih očekivanja da će Fed otpočeti da redukuje obim otkupa obveznica (od 120 milijardi dolara). S druge strane, privlačnost sigurnog utočišta poput zlata dobila je na snazi nakon što su se pojačale zebnje oko globalnog ekonomskog oporavka usred kontinuiranog širenja delta varijante virusa korona.
Indeks USA500 dostigao je u ponedeljak novi istorijski maksimum. Ulagače je razveselila uvećana mogućnost da govor predsednika Fed-a, Džeroma Pauela u petak u Jackson Hole-u možda neće ukazati na (konkretan) vremenski rok za smanjivanje programa kupovine obveznica sa tržišta, kao i vest da je američka FDA, koja je u decembru odobrenje za hitnu upotrebu vakcine Pfizer/BioNTech, sada u potpunosti dala dozvolu za njenu upotrebu osoba starijih od 16 godina.
Cene sirove nafte prošle su sedmice bile u slobodnom padu, ali su se u ponedeljak i utorak oporavile, brišući većinu gubitaka. Nova pandemijska ograničenja i blokade kretanja uvedene u Australiji i na Dalekom istoku, u kombinaciji sa (nastavljenim) rastom proizvodnje nafte u SAD, koja je prošle sedmice dostigla 11,4 miliona barela dnevno, naglo su oborili cene nafte. Međutim, veliki deo pada cene pripisuje se (prodajnim) aktivnostima velikih investicionih fondova, a ne suštinskom pomaku u izgledima za tržište nafte. O tome svedoči snažan oporavak cene glavnog svetskog energenta u ponedeljak i utorak.