
Evro se blago oporavio u odnosu na dolar. Valutni par EUR/USD se kretao u rasponu 1,17-1,18 ostavši pod pritiskom zbog obazrivog („risk off”) sentimenta trgovaca valutama. Broj novih slučajeva covid-19 nastavljaju da raste u SAD i Aziji, a dolar jača na konto prebacivanja sredstava u „sigurne luke” (utočišta).
Britanska funta je blago oslabila u odnosu na dolar. Podela unutar kreatora monetarne politike Banke Engleske i poslednji ekonomski podaci mešovitog predznaka nisu pomogli funti da se konsoliduje. Japanski jen je takođe ojačao kako su dugoročni prinosi trezora u SAD opadali i averzija prema riziku rasla.
Sve u svemu, američki dolar raste zahvaljujući spekulacijama da će se Fed pre ili kasnije usaglasiti o smanjenju svog masovnog programa otkupa obveznica, kao mere upumpavanja likvidnosti.
Cena zlata je porasla oporavljajući se od oštrog pada prethodne sedmice. Prinosi na američke obveznice su opali, dok su investitori zabrinuti zbog regulatornih mera Kine prema svojim tehnološkim kompanijama, nemira u Avganistanu i pogoršanja zdravstvene situacije koja podriva globalni ekonomski rast.
Međutim, američki indeksi i dalje su u uzlaznom trendu a u ponedeljak su dostigli nove istorijske maksimume. Investitori su prebacivali u „defensive” sektor tržišta akcija (one koje stoje dobro i kad ekonomiji ne ide dobro). Ogromne količine likvidnosti, kako u bilansima preduzeća, tako i u privatnim rukama, podstakle su investitore da kupuju na svakom povlačenju akcija.
Cene sirove nafte su opale potvrdivši gubitke od prethodne sedmice. Kineska dnevna proizvodnja sirove nafte opala je na najniži nivo od maja 2020. jer su nezavisne fabrike smanjile proizvodnju usled pooštrenih kvota, velikih (od ranije) zaliha i slabljenja profita. Osim toga, rast kineske fabričke proizvodnje i maloprodaje naglo su usporili i u julu izneverivši očekivanja analitičara i posmatrača.