
Evro je oslabio u odnosu na dolar i u sredu se nalazi(o) na četvoromesečnom minimumu, malo iznad nivoa 1.17. Odlični julski izveštaj s američkog tržišta rada koji je objavljen u petak razigrao je (hawkish) očekivanja u pogledu monetarne politike Federalnih rezervi SAD. Osim toga, pad ekonomskog sentimenta u Nemačkoj, samo je pridodao na silazni trend valutnog para EUR/USD u utorak.
Britanska funta se povukla u odnosu na američku valutu. Izgledi za normalizaciju monetarne politike Fed-a, ranije nego što se očekuje, i ovde podržavaju dolar. Brojni zvaničnici Fed-a zalažu se za ranije smanjenje programa otkupa obveznica (u vrednosti od 120 milijardi dolara mesečno). Osim toga, premijer UK Boris Džonson razmatra mogućnost smene ministra finansija Rišija Sunaka, što takođe pritiska funtu.
Japanski jen je takođe oslabio jer dugoročni trezorski prinosi SAD rastu, povećavajući tako razliku u odnosu na (negativne) japanske prinose. Sve u svemu, američki dolar je dostigao skoro trosedmični maksimum u odnosu na korpu drugih valuta.
Cena zlata je prošle sedmice bila u slobodnom padu. Rast prinosa desetogodišnje obveznice američkog trezora iznad 1,3% i nastavak potražnje za dolarom gurnuli su cenu dragocenog metala na dole. Uvećanje verovatnoće da će Federalne rezerve ubrzo krenuti ka pooštravanju svoje monetarne politike uticale su (i) na cenu zlata.
Američki berzanski indeksi su prošle sedmice neznatno porasli. Tekuća debata o smanjenju otkupa obveznica i ponovni ubrzani rast slučajeva infekcija Covid-19 na globalnom nivou, remetila je raspoloženje investitora uprkos odličnim poslovnim rezultatima većine kompanija.
Cene sirove nafte su u ponedeljak ponovo opale na najniži nivo u poslednja dva i po meseca, proširujući prošlonedeljne velike gubitke zbog jačanja američkog dolara i zabrinutosti da bi nova ograničenja (kretanja) zbog širenja delta varijante u Aziji, posebno u Kini, mogla usporiti globalni oporavak potražnje za gorivom. Sve velike investicione banke smanjile su u ponedeljak prognozu privrednog rasta Kine. U međuvremenu, potražnja za gorivom u Indiji porasla je u julu na najviši nivo od aprila meseca. Naime, u većini saveznih država ukinuta su pandemijska ograničenja i blokade kretanja, a industrijska aktivnost i mobilnost se uvećavaju.