Trgovanje finansijskim instrumentima nosi visok nivo rizika po vaš kapital jer cene mogu veoma brzo krenuti u suprotnom smeru. 71% retail klijenata gubi novac trgujući CFD-ima sa ovom brokerskom kućom. Trebalo bi da razmotrite da li dobro razumete prirodu finansijskih ugovora za razliku (CFD-i) i da li možete da preuzmete visoki rizik gubitka novca.

Nedeljna analiza

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu - 05/07/2021 - 09/07/2021

Nedeljni presek cena CFD ugovora na globalnom finansijskom tržištu 07/07/2021

07 jul, 2021
Nedeljna analiza 07/07/2021 Ekonomski kalendar

Valutni par EUR/USD se malo izmenio prošle sedmice. Neočekivani porast američke stope nezaposlenosti u junu, signalizirao je investitorima da bi Federalne rezerve SAD mogle pričekati pre nego otpočnu smanjenje obima otkupa obveznica sa tržišta. Ovo je bio blaži udarac za dolar, usporavajući jačanje američke valute poslednjih sedmica. Međutim, neočekivani pad nemačkih fabričkih porudžbina i ekonomskog (ZEW) pokazatelja za juli, rezultirao je padom evra u utorak.

Slično tome, paritet britanske funte i dolara kretao se pobočno. Vesti o daljem širenju delta verzije virusa korone u Velikoj Britaniji i obnovljeni post-kovidovski optimizam izmenjivale su se i potirale pozitivan i loš sentiment trgovaca valutama. Vlada Velike Britanije, odlučila je da 19. jula krene sa potpunim ponovnim otvaranjem britanske ekonomije. Japanski jen je bio vrlo kolebljiv, ali je završio sedmicu nepromenjen u odnosu na dolar. Iznenađujući porast nezaposlenosti u SAD u junu, povukla je valutni par USD/JPY na niže.

S tim u vezi, cena zlata je naglo porasla uporedo sa povlačenjem dolara. Zabrinutost zbog širenja vrlo zarazne (delta) varijante remetila je raspoloženje investitora.

Američki berzanski indeksi nastavili su da dosežu nove istorijske maksimume zbog labave monetarne politike centralnih banaka, dok zebnje od uporno visoke inflacije slabe.

Cene sirove nafte porasle su na najviši nivo u poslednjih šest godina pošto je zapećak u pregovorima unutar organizacije OPEC podigao izglede da se ne postigne dogovor između država proizvođača nafte. Saudijska Arabija je insistirala na manjem uvećanju proizvodnje, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati odbili da se slože s time. To je prouzrokovalo neuspeh sastanka koji se protegao na nekoliko dana. Izostanak dotoka novih količina nafte dodao je novom podsticaju rasta cene. Kvote o ograničenju proizvodnje za avgust ostaće na snazi, dok s druge strane, potražnja i dalje raste prema nivoima pre izbijanja pandemije.

IZVORI:

Rojters, Blumberg, MT4 platforma

Podelite sa prijateljima
Spremni za trgovanje?Probajte besplatno odmah