
Evro je oslabio prema dolaru dok su brzorastući prinosi američkih državnih obveznica nastavili da dostižu nove visine. Pad nemačke industrijske proizvodnje od 2,5% pretezao je na evro s početka ove sedmice. Redovni sastanak Evropske centralne banke održaće se u četvrtak.
Britanska funta nastavila je da plaća ceh visokog rasta poslednjih meseci. Američko tržište rada je u februaru dodalo 379.000 radnih mesta, što je dvostruko više od očekivanja. To je zajedno sa usvojenim merama za prevazilaženje posledica pandemije od 1900 milijardi dolara pružalo podršku dolaru. Investitori imaju utisak da će američka ekonomija izniknuti kao jedan od predvodnika post-pandemijskog oporavka. Razlika u obvezničkim prinosima i uverenje o bržem jačanju američke ekonomije gurnuli su valutni par USD/JPY bliže prema nivou 110.
Zlato je produžilo pad, razmenjujući se čak ispod 1700 dolara za finu uncu. Državna sekretarka za finansije Dženet Jelen izjavila je da SAD imaju raspoloživa sredstva za borbu protiv inflacije, dok je predsedavajući Federalnih rezervi Džerom Pauel ponovio da inflacija ne brine američku centralnu banku.
Američki berzanski indeksi su prošle sedmice bili vrlo kolebljivi. Nasdaq je tonuo, dok je Dow Jones prošao bolje. S&P500 je sedmicu završio neznatno niži. Rotacija između različitih sektora na američkom tržištu kapitala se nastavlja. Naime, investitori odbacaju tehnološke akcije i biraju sektore usmerene na zabavu, turizam, finansijske usluge i energetiku, kao i manje kompanije koje nisu (bile) skupe.
Cene sirove nafte nastavile su da rastu dostižući nove maksimume u ponedeljak nakon što je inicijativa OPEC+ odlučila da ne uvećava proizvodnju i kvote, osim u jednom manjem zanemarivom delu ustupaka Rusiji i Kazahstanu. Takođe, Saudijska Arabija je odlučila da produži samonametnuto ograničenje proizvodnje za skoro milion barela dnevno i tokom aprila meseca. Vojne tenzije na Bliskom istoku između pobunjenika Houtija iz Jemena i Saudijske Arabije takođe su gurale cenu glavnog svetskog energenta.